Protokół nr 14/16 z 28.06.2016
Protokół Nr 14/16
ze wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej Komisji, Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego Komisji Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 28 czerwca 2016 roku w godz. 1000-1300
w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Niedzielewskiego
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji i zaproszeni goście zgodnie z listą obecności. Na stan 15 członków komisji w posiedzeniu uczestniczy 10, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał.
P. I. Wysocka - Przewodnicząca Rady otworzyła wspólne posiedzenie komisji stałych Rady. Następnie zaproponowała na Przewodniczącego obrad kandydaturę P. Z. Niedzielewskiego Przewodniczącą Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej Rady Miejskiej w Knyszynie. P. Z. Niedzielewski wyraził zgodę innych kandydatów nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za wyborem P. Z. Niedzielewskiego na przewodniczącego obrad głosowało 10 członków komisji.
Przewodniczący po otwarciu punktu 1 przedstawił proponowany porządek obrad. Uwag i wniosków do proponowanego porządku obrad nie zgłoszono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 10 członków Komisji, o oto jego treść.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Informacja na temat organizacji placówek oświatowych w roku szkolnym 2016- 2017.
- Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy oraz sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knyszynie za 2015 rok.
- Sprawozdanie finansowe gminy Knyszyn za 2015 rok.
- Projekty uchwał w sprawach:
a) zatwierdzenia sprawozdania finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r.
b) uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2022,
c) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości,
d) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych Nr 1398B i Nr 1399B położonych na terenie gminy Knyszyn,
e) dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2016 – 2019,
f) dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.
- Sprawy różne.
- Wolne wnioski
- Przyjęcie protokołu Nr 13/16 ze wspólnego posiedzenia Komisji stałych Rady Miejskiej w Knyszynie.
- Zakończenie obrad.
Do pkt. 2
Przewodniczący otworzył punkt 2 porządku obrad. Stwierdził, iż na posiedzeniu komisji brak przedstawiciela ZSO w Knyszynie.
P. U. Puławska – insp. ds. szkolnictwa przekazała radnym porównanie arkuszy organizacyjnych poszczególnych placówek oświatowych zawierające: zestawienia arkuszy na rok szkolny 2015/16, po ostatnim aneksie oraz zatwierdzony na rok szkolny 2016/17. Generalnie z tego porównania wynika, że nie można bazować na liczbie godzin zatwierdzonych w maju praktycznie zawsze ten arkusz w trakcie roku ulega zmianie i zwiększa się liczba godzin, dochodzą nauczania indywidulane, zalecenia kuratorium, inne sytuacje.
Przewodniczący - ile osób z Knyszyna wybiera się do gimnazjum w Kalinówce Kościelnej.
P. M. Bartnik dyrektor Zespołu Szkół w Kalinówce Kościelnej - w tej chwili dwie.
P. I. Wysocka - wielka szkoda, że dzisiaj na posiedzeniu komisji nie ma dyrekcji z ZSO w Knyszynie mamy bardzo dużo pytań zbieramy informacje od rodziców, sąsiadów pytają nas, co się dzieje jest jeszcze skarga która wpłynęła do Przewodniczącej Komisji też chcielibyśmy wiedzieć.
P. M. Bartnik – dyrektor ZS w Kalinówce Kościelnej poinformowała, iż zgłosiła się mama 6-latka, która chce zapisać swoje dziecko do „0”, co prawda rekrutacja już została zakończona, ale przedszkole dysponuje jeszcze dwoma wolnymi miejscami i wystąpi do Burmistrza o wyrażenie zgody na przyjęcie dziecka.
Przewodniczący jak przedstawiają się wyniki egzaminów?
P. M. Bartnik – Dyrektor ZS w Kalinówce Kościelnej jeżeli chodzi o wyniki sprawdzianu – VI-klasistów komisja egzaminacyjna udostępniła na swojej stronie dane i tak ogólnie klasa szósta napisała sprawdzian na 58%, w kraju wynik ogółem był na poziomie 63%, województwo – 63%, powiat – 58% a gmina 53% a wiec na poziomie powiatu tendencja jest dobra język polski napisali na 63% matematykę na 48%.
Jeżeli idzie o gimnazjum takich wyników jeszcze nie mamy są tylko staniny i informacje dotyczące indywidualnie poszczególnych uczniów, których nie może ujawnić. Zliczając to można powiedzieć, że wynik III gimnazjum nie był zły, ale mogła poradzić sobie lepiej.
Przewodniczący - czy będą zmiany w arkuszu organizacyjnym szkoły?
P. U. Puławska na pewno w trakcie roku zmiany będą mogą dojść godziny chociażby na nauczanie indywidulane w arkuszu organizacyjnym ZS w Kalinówce Kościelnej nie ma ani jednej godziny na zajęcia specjalne, wyrównawcze, w Knyszynie takie godziny są, nie jest to na pewno komfortowa sytuacja dla szkoły, ale cały czas mówimy o pieniądzach, to zależy od Rady żeby np.: dzieci dostały pieniądze na pomoc psychologiczną.
P. M. Bartnik w trakcie roku zwracamy się do Burmistrza o pieniądze na takie godziny.
P. I. Wysocka – o ile ostatecznie jest mniejsza subwencja na rok szkolny 2016/17.
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy o kwotę około 120 tys. zł.
P. I. Wysocka – i jakie kroki poczyniono w związku z tym, arkusze organizacyjne zostały zaakceptowane to znaczy, że gmina będzie musiała dołożyć. Patrząc np.: po zestawieniu liczba godzin ponadwymiarowych w ZSO w Knyszynie na rok szkolny 2015/16 – 20 wzrosła po pięciu aneksach do 73,5 także ta liczba godzin na rok szkolny 2016/17 nie jest wiarygodna.
P. U. Puławska – ona na chwilę obecną jest wiarygodna, ale nie jest ostateczna.
P. I. Wysocka – liczba uczniów w ZSO w roku szkolny 2015/16 – 318 a rok 2016/17 - 282 a więc mniej o 32 uczniów. W przypadku ZS w Kalinówce Kościelnej te dane są porównywalne. W przypadku Knyszyna jest wyraźny spadek liczby uczniów a tym samym i oddziałów i przede wszystkim lekceważące podejście dyrekcji, bo wiedzieli tydzień wcześniej o posiedzeniu komisji i zarządzanie szkołą jest mniej ważne od wycieczki lekceważą po prostu Radę. Przy tym punkcie wiem, że radni maja przygotowanie pytania, sprawy które należałoby wyjaśnić i nie ma z kim wyjaśniać.
P. U. Puławska zauważyła ,iż szkoła w Kalinówce Kościelnej pozyskała dodatkowo środki z projektu w kwocie 5800 zł. Obie szkoły złożyły również wnioski o dofinansowanie ze środków z rezerwy Ministerstwa na zakup sprzętu oba wnioski zostały zaakceptowane nie ma jeszcze informacji o przyznanej kwocie.
P. M. Bartnik - środki został pozyskane na szkolenia dla uczniów, rodziców, nauczycieli dotyczą między innymi motywacji – jak pracować aby zwiększyć motywację uczniów.
P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna poinformował, iż musi opuścić obrad Komisji z uwagi na spotkanie dotyczące przebudowy drogi do wsi Poniklica.
P. I. Wysocka – wracając do szkoły w Knyszynie był wdrożony program naprawczy z uwagi na niską ocenę. Do tego skarga na zachowanie Wicedyrektor do dzisiaj nie mamy odpowiedzi, odejście uczniów i lekceważący stosunek do tego dyrekcji nie zrobiono nic żeby tych uczniów zatrzymać, przy arkuszach organizacyjnych nie zrobiono nic pomimo, że subwencja została zmniejszona i z tego, co się orientuję rosnące niezadowolenie rodziców.
P. A. Kakareko – przewodniczący Komisji Oświaty odczytała skargę, którą otrzymała do wiadomości od P. E. M. K. na zachowanie Wicedyrektor ZSO w Knyszynie P. M. Łempickiej, skarga wpłynęła do Urzędu 8 czerwca ( przekazana 15 czerwca) do dnia dzisiejszego nie otrzymała informacji od Burmistrza czy dyrektora szkoły o sposobie załatwienia skargi.
P. I. Wysocka – skarga jest z 8 czerwca a więc minęło 21 dni można przypuszczać, że nie ma żadnej odpowiedzi ze strony dyrektora a przynajmniej takiej nie otrzymała Przewodnicząca Komisji. Jesteśmy zaniepokojeni tą sprawą jest to kolejne lekceważące podejście i Burmistrz jako organ prowadzący powinien wyciągnąć wnioski.
P. J. Chmielewski Burmistrz Knyszyna – wyciągniemy wnioski, natomiast na skargę pani przewodnicząca otrzyma w swoim czasie.
Burmistrz opuścił obrad Komisji.
Przedszkole:
Przewodniczący - w bieżącym roku szkolnym było 8 godzin ponadwymiarowych w roku przyszłym nie będzie takich godzin.
P. B. Polińska – dyrektor przedszkola – tak uznałyśmy, że skoro komuś brakuje godzin niech skorzysta z tego to była nasza dobra wola. Poinformowała, że do przedszkola w wyniku rekrutacji przyjęto 75 dzieci są to roczniki 2010, 2011 i 2012 a więc 4-6 latki w wyniku rekrutacji nie przyjęliśmy żadnego 3 latka i tak jak informowała 3-latków nie przyjętych było 9 cały czas jednak obserwuję zainteresowanie rodziców 3-latków. W międzyczasie zgłosili się rodzice 3 dzieci z roczników 2012 i 2011, które maja prawo do miejsca w przedszkolu. W czerwcu z tych 75 dzieci przyjętych w rekrutacji pisemnie z miejsca w przedszkolu zrezygnowało troje dzieci. Na ich miejsce możemy przyjąć tą trójkę dzieci, które mają prawo do miejsca w przedszkolu. Łącznie tych 3-latków których nie przyjęliśmy do przedszkola jest na dzisiaj 13. Liczba zatrudnionych nauczycieli nie zmieni się musimy tylko zatrudnić w niepełnym wymiarze nauczyciela języka angielskiego prosiłam dyrektora szkoły bo była taka możliwość bo skoro my użyczyliśmy 11 godzin ponadwymiarowych prosiłam żeby tak zrobić żeby nauczyciel ze szkoły mógł uzupełniać 2 godziny w przedszkolu niestety nic z tego, musimy zatrudnić nauczyciela języka angielskiego z zewnątrz na dwie godziny.
P. I. Wysocka czy zgłaszał się pani z tą sprawę do Burmistrza
P. B. Polińska – rozmawiałam też z Zastępca Burmistrza, mówił, że porozmawia. Taka sytuacja w budżecie przedszkola został przewidziana i zostały zaplanowane środki na zatrudnienie nauczyciela do języka angielskiego, na razie te godziny języka angielskiego są na wakacie dobrze byłoby aby był to nauczyciel stażysta.
P. I. Wysocka – 13 godzin uzupełnienia przez inne szkoły czy to będzie uzupełniał nauczyciel z ZSO w Knyszynie.
P. Dyrektor – tak, 11 godzin będzie uzupełniał nauczyciel wychowania przedszkolnego i 2 godziny nauczyciel religii.
P. I. Wysocka – przy tej ilości oddziałów i zatrudnionych nauczycieli jak będzie się przedstawiała sytuacja finansów przedszkola.
P. B. Polińska – będę dalej zatrudniać pracowników obsługi za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy to pozwoli na pewne oszczędności, będziemy potrzebować sprzątaczki i kucharki chodzi o pracowników interwencyjnych albo stażystów.
P. I. Wysocka – a co z wynagrodzeniem nauczycieli, czy trzeba będzie dopłacać.
P. U. Puławska – w skali gminy na pewno.
P. I. Wysocka – nie bardzo rozumiem sprawę tych 11 godzin uzupełnianych przez nauczycieli ZSO poprawiła pani sytuację szkoły a nie własną. Wydaje się, że komisja oświaty będzie musiała się zebrać, zobligować na piśmie Burmistrza do wygospodarowania 2 godzin na język angielski.
P. B. Polińska – nauczyciele z przedszkola tak zdecydowali, że rezygnują z tych godzin jak komuś brakował tych godzin w szkole.
Przewodniczący z uwagi na nieobecność dyrekcji ZSO w Knyszynie – zamknął punkt 2 porządku obrad.
Do pkt. 3
Przewodniczący otworzył punkt 3 porządku obrad.
a)
P. J. Konopko – dyrektor KOK w Knyszynie przekazała – diagnozę potrzeb i zasobów kulturalnych gminy Knyszyn 2016 „ Moje miejsce w Kulturze” (w załączeniu) efekt realizacji projektu, jest to koniec pierwszego etapu.
P. M. Daniłowska – księgowa KOK przedstawiła sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r. stanowiące załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 163/16. Poinformowała, że plan przychodów jednostki wynosił 385.400 zł. wykonanie 378703,15 zł w tym dotacja z Urzędu Gminy 355.000 zł (na KOK 248.000 zł i bibliotekę 107.000 zł). dotacja ze Starostwa Powiatowego 6.600 zł oraz dotacja z Biblioteki Narodowej 3.800 zł. Przychody własne jednostki za 2015 roku wyniosły 66,52 % całości przychodów zaplanowanych na rok 2015. Największy poziom przychodów własnych stanowią przychody z opłat za prowadzone zajęcia w KOK i z usług wynajmu sali widowiskowej i wyposażenia. Koszty ogółem Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w roku 2015 wyniosły 359 092,12 zł, z czego 348 692,12 zł. to koszty własne, natomiast 6 600,00 zł. to koszty pokryte z dotacji Starostwa Powiatowego oraz 3 800,00 zł. z Biblioteki Narodowej. Kwota kosztów ogółem w 2015 roku stanowi 94,82 % osiągniętych przychodów oraz 98,22 % projektu budżetu na 2015 rok z czego KOK zrealizował 87,41 % projektu budżetu, a biblioteka 106,94 %. Dotacja Starostwa Powiatowego w kwocie 6 600,00 zł. została zrealizowana w 100,00 %. Dotacja Biblioteki Narodowej w kwocie 3 800,00 zł. została zrealizowana w 100,00 %. Dotacja celowa z budżetu gminy w kwocie 23 310,00 zł. została zrealizowana w 100,00%.
Poszczególne kierunki kosztów KOK :
- koszty KOK – 234 270,71 zł.
- koszty finansowe (odsetki telefonii komórkowej) – 0,04 zł.
- realizacja zadań Starostwa Powiatowego – 6 600,00 zł.
- realizacja dotacji z Biblioteki Narodowej – 3 800,00 zł.
- wydatki na Bibliotekę – 114 421,37 zł.
Ogółem 359 092,12 zł.
P. I. Wysocka – mówiła pani, że zmalały przychody własne jak one zmalały w stosunku do roku poprzedniego.
P. M. Daniłowska – przychody z tytułu wynajmu pomieszczeń były na kwotę 17- 18 tys. zł.
P. J. Konopko – zmniejszyła się ilość wynajmu pomieszczeń na pokazy organizowane przez firmy jak również sali widowiskowej na imprezy typu wesela z uwagi na brak klimatyzacji w sali widowiskowej.
Pytań i uwag do przedstawionego sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r. nie wniesiono.
b)
P. Anna Ejsmont-Szklanko główna Księgowa SP ZOZ w Knyszynie przedstawiła sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Knyszynie za 2015 rok. stanowiące załącznik nr 3 do Zarządzenia Nr 163/16.
Poinformowała, że ostatecznie wynik finansowy zamknął się kwotą plus 163258,69 zł wpływ na ten wynik miała wypłata nadlimitów za 2015 r. Ogółem ZOZ otrzymał z tytułu nadlimitów kwotę blisko 193 tys. zł w tym na poradnię kardiologiczna 4700 zł i tutaj wypłacono 100% nadlimitów, na ZOL 14 tys. zł pozostała kwota to oddział wewnętrzny.
Poinformowała, że ZOZ zakupił drewno opałowe na sezon grzewczy 2016/17 za kwotę 80 tys. zł. zobowiązani jesteśmy również do zakupu do końca bieżącego roku agregatu prądotwórczego z samostartem, trwają już rozmowy z dostawcą wartość inwestycji to kwota około 60 tys. zł.
Pytań i uwag do przedstawionego sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr Edwarda Jelskiego w Knyszynie nie wniesiono.
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy przedstawiła i omówiła sprawozdanie opisowe z wykonania budżetu gminy za 2015 r. (Zarządzenie Nr 163/16 Burmistrza Knyszyna z dnia 24 marca 2016 r. w złączeniu do protokołu).
Przewodniczący przedstawił uchwałę Nr RIO.II-00321-29/16 Składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 7 kwietnia 2016 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Knyszyna sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2015 r. (uchwała w załączeniu).
Komisja zapoznała się z informacją o stanie mienia Gminy Knyszyn na 31.12.2015 r. (Zarządzenie Nr 164/16 Burmistrza Knyszyna z dnia 24 marca 2016 r. w załączeniu).
Uwag ze strony komisji do przedstawionego sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2015 r. nie wniesiono.
Przewodniczący zamknął punkt 3 porządku obrad.
Do pkt. 4
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy przedstawiła i omówiła sprawozdanie finansowe gminy Knyszyn za 2015 r. (zarządzenie Nr 166/16 z dnia 8 kwietnia 2016 r. w załączeniu do protokołu). Poinformowała, że sprawozdanie finansowe składa się z:
-bilansu wykonania budżetu gminy,
- bilansu jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego (z wyłączeniem ZOZ-u i KOK-u,
- rachunku zysku i strat,
- zestawienia zmian w funduszu jednostki.
Następnie przekazała Bilans jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego po korekcie sporządzonej w dniu 3 czerwca 2016 r. Wyjaśniła, iż korekta dotyczy:
1) błędnie wykazanych sald kont księgowych dotyczących zakładowego funduszu socjalnego jednostek: Obsługa Finansowo-Księgowa Szkół Gminy Knyszyn, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie oraz Zespołu Szkół w Kalinówce Kościelnej. Skorygowano następujące pozycje bilansu:
Aktywa:
- B.III.2. Środki pieniężne na rachunkach bankowych: było 194.868,06 zł – po korekcie 188.007,53 zł
- B.II.2. Pozostałe należności było 384.152,61 zł – po korekcie 384.052,61 zł
Pasywa:
C.II.2 Zobowiązania wobec budżetów: było 39.435,00 zł – po korekcie 31.169,00 zł
D.1. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych było 197.245,22 zł – po korekcie 198.550,69 zł.
2. Błędnie przeniesiono saldo końcowe z dnia 31.12.2014 r. (ujęto dane z bilansu pierwotnego zamiast z korekty, w której to wyłączone zostały zobowiązania wzajemne z ZGKiM w kwocie 4.765,36 zł)
Aktywa:
- B.II.1. Należności z tytułu dostaw i usług: było 124.896,63 zł. winno być 120.131,27 zł
Pasywa:
- C.II.1. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług: było 104.098,73 zł – po korekcie 99.333, 37 zł
Kontynuujac Skarbnik poinformował, że stan aktywów trwałych na początku roku wynosił 42.441.299,73 zł a na koniec roku wyniósł 41.863.982,03.
Aktywa obrotowe stan na początku roku 766.743,56 zł stan na końcu roku 781.685,41 zł
Pasywa: fundusze stan na początku roku 42.240.285,35 zł stan na końcu roku 41.682.754,18 zł. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania: stan na początku roku 749.405,84 zł stan na koniec roku 764.342,57 zł. Rachunek zysków i start jednostki – przychody netto z podstawowej działalności operacyjnej – stan na koniec roku bieżącego 15.139.324,55 zł. Koszty dzielności operacyjnej – 14.716.049,24 zł.
Pytań i uwag ze strony Komisji do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono. Przewodniczący zamknął punkt 4 porządku obrad.
Do pkt. 5
Projekty uchwał w sprawach:
a)
Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Knyszyńskiego Ośrodka Kultury za 2015 r. Pytań i uwag ze strony Komisji nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem uchwały głosowało 10 członków komisji.
b)
Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2022.
P. A. Roszkowska – Kierownik MOPS w Knyszynie poinformowała, że uchwala obowiązująca dotychczas jest z 2011 r. Projekt uchwały przedstawionej obecnie Radzie różni się tym, że program zawiera dodatkowo diagnozę oraz monitoring. Następnie przedstawiła i omówiła główne cele i zamierzenia programu. Poinformowała, że według danych Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Knyszyn realizowano procedurę „niebieskiej karty” w sposób następujący w 2012 r. – założono 12 niebieskich kart, 2013 – 9, 2014 – 8 a w 2015 r aż – 21, jest to duży wzrost aczkolwiek w bieżącym roku tych kart założono 7. Z danych zespołu wynika, że w 2015 r. sprawcą przemocy było 16 osób nadużywających alkoholu.
P. A. Kakareko zwróciła się z pytaniem jak przebiega realizacja programu 500 plus.
P. A. Roszkowska poinformowała, że realizacja programu przebiega w miarę sprawne wpłynęło ponad 300 wniosków najwięcej było w kwietniu, większe zainteresowanie obserwujemy w czerwcu.
Pytań i uwag ze strony Komisji do projektu uchwały nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem uchwały głosowało 10 członków komisji.
c)
wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.
P. I. Dworzańczyk insp. Urzędu poinformowała, że był pierwotnie pomysł aby do sprzedaży przeznaczyć nieruchomości położone w Nowinach Kasjerskich i w Knyszynie, ale zostały one wyłączone ze sprzedaży i ostatecznie jest propozycja żeby do sprzedaży przeznaczyć działkę położoną przy ul. Grodzieńskiej w Knyszynie jest to działka objęta aktualnie planem użytkowania wieczystego i dotychczasowy użytkowni jest zainteresowany jej nabyciem, takiej sprzedaży można dokonać tylko na rzecz użytkownika. Wspomniana nieruchomość o nr geodezyjnym 2014 o pow. 0.1080 ha położona jest w Knyszynie przy ul. Grodzieńskiej.
Pytań i uwag ze strony Komisji do projektu uchwały nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem uchwały z uwzględnieniem zmiany głosowało 10 członków komisji.
d)
udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie dokumentacji technicznej przebudowy dróg powiatowych Nr 1398B i Nr 1399B położonych na terenie gminy Knyszyn.
P.W. Lasik – insp. ds. budownictwa poinformował, że powiat moniecki przygotowuje projekt dokumentacji na przebudowę dróg do wniosku w ramach działań transgranicznych. W naszej gminie ten projekt objąłby drogi: przedłużenie ul. Białostockiej do asfaltu, od Poniklicy do wsi Grądy, Nowiny Kasjerskie – Nowiny Zdroje do granic gminy. W ramach pierwszego etapu gmina ma współfinansować opracowanie dokumentacji po 50% z powiatem w kwocie 20248 zł. Na chwilę obecną trudno mówić o terminie realizacji ponieważ nie ma projektu, powiat nie ma też partnera.
Pytań i uwag ze strony Komisji do projektu uchwały nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem uchwały z uwzględnieniem zmiany głosowało 10 członków komisji.
e)
Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2016 – 2019.
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy przedstawiła objaśnienie przyjętych wartości do dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy na lata 2016 – 2019 (załącznik nr 3 do projektu uchwały).
Pytań i uwag ze strony Komisji nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosowało 11 członków komisji.
f)
Przewodniczący przedstawił projekt uchwał w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy przedstawiła objaśnienia dokonanych zmian w budżecie gminy na 2016 rok. Poinformowała, iż oprócz wymienionych zmian w projekcie uchwały dodany zostanie § 4 w brzmieniu: „ Ustala się łączną kwotę przychodów budżetu w wysokości 1.661.540 zł oraz łączną kwotę rozchodów budżetu w wysokości i 661.540 zł.”
- Dział 854 Edukacyjna opieka wychowawcza, rozdział pomoc materialna dla uczniów, paragraf stypendia – zwiększenie planu wydatków o kwotę 3240 na stypendia motywacyjne dla uczniów. Dyrektor ZSO w Knyszynie złożył dokumenty na wypłatę stypendiów a zabezpieczona kwota na ten cel była mniejsza.
Przewodniczący zwrócił uwagę na zwiększenie wartości łącznej nakładów finansowych na modernizację świetlicy w Knyszynie – Zamku z 5000 zł na 21000 zł.
P. I. Wysocka – zmniejszenie planu wydatków inwestycyjnych na zadanie „Budowa drogi od ul. Kościelnej w kierunku ul. Obozowej w Knyszynie o kwotę 11.000 zł na, co planowane były te środki.
P. B. Płońska – w budżecie na to zadanie pozostanie kwota 9000 zł natomiast na co planowane jest jej wydatkowanie trudno powiedzieć być może na jakieś mapy do celów projektowych.
P. I. Wysocka – mam wniosek aby na to zadanie nie przeznaczać żadnych środków są pilniejsze sprawy. Były ulice na które była opracowana dokumentacja i było dofinansowanie i zrezygnowano z tego a tutaj, co załatwia się prywatne sprawy, po to żeby powiększyć wartość prywatnej działki mają iść środki z gminy.
P. A. Budny - skończy to osiedle, które powstaje w rejonie ul. Kościelnej.
P. I. Wysocka – poinformowała, że zgłasza wniosek o wykreślenie z zadań inwestycyjnych zadania „ Budowa drogi od ul. Kościelnej w kierunku ul. Obozowej w Knyszynie”. uważa, że są pilniejsze zadania do wykonania, które służyć będą większej grupie społeczeństwa. Przyjęcie tego wniosku skutkuje zmianą dwóch uchwał tj. wieloletnią prognozą finansową i zmianami w budżecie, co z uwagi na to, że najbliższa sesja jest za dwa dni będzie trudne do wykonania dlatego też zobowiązuje się do przedstawienia tego wniosku na najbliższym posiedzeniu Komisji, wówczas też radni zastanowią się na, co przeznaczyć te środki w kwocie 9 tys. zł.
Następnie zwróciła się do członków Komisji Oświaty żeby komisja zebrała się w niedługim czasie i te wszystkie sprawy przerobiła bo opinia społeczna jest zaniepokojona to, co się dzieje w szkole w Knyszynie jest nie do przyjęcia. Rada będzie poinformowana zobowiążemy Burmistrza do podjęcia jakiś drastycznych kroków tak być nie może.
Przewodniczący przed zarządzeniem głosowana nad projektem uchwały zauważył, że pewne przesunięcia w budżecie wymagają wyjaśnienia i takie pytania będą na sesji. Następnie zarządził głosowanie nad projektem uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały głosował 1 członek komisji, przeciw nikt nie głosowała, 10 członków komisji wstrzymało się od głosu. Przewodniczący zamknął punkt 5 porządku obrad.
Do pkt. 6
Przewodniczący otworzył punkt 6 porządku obrad.
P. A. Kakareko – co w sprawie przetargu budynku strażnicy na ul. Szkolnej.
P. I. Wysocka – poinformowała, że budynek strażnicy wraz z działkami był trzykrotnie wystawiany do przetargu za kwotę 410 tys. zł. do przetargu nikt nie przystąpił. Cenę nieruchomości obniżono do 350 tys. zł i ogłoszono kolejny przetarg. Zgłosi się jeden oferent, który wpłacił wadium. Pojawił się problem ponieważ łączna powierzchnia działek objętych przetargiem przekracza 0,30 ha a są to działki rolne a zdaniem notariusz powierzchnia działek się sumuje a zgodnie z nowo obowiązującym prawem nie każdy może przystąpić do przetargu.
P. Skarbnik dodała, że przetarg ma się odbyć w dniu 30 czerwca, ale z uwagi na te wątpliwości będzie unieważniony i będzie ogłoszony kolejny. Innych uwag i wniosków nie zgłoszono.
Do pkt. 7
Przewodniczący otworzyły punkt 7 porządku obrad. Do protokołu Nr 13/16 ze wspólnego posiedzenia Komisji stałych Rady Miejskiej uwag nie wniesiono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu Nr 13/16 ze wspólnego posiedzeń Komisji stałych Rady Miejskiej głosowało 11 członków Komisji. W głosowaniu udział wzięło 11 członków komisji.
Do pkt. 8
Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad Przewodniczący zakończyła wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej, Komisji Zdrowia, Kultury, Oświaty i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Knyszynie
Protokółował:
Andrzej Kudzinowski
Przewodniczący obrad
Zbigniew Niedzielewski
Metryka strony