Protokół Nr XX/16 z dnia 30.11.2016 r.

Protokół Nr XX/16

 z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 30 listopada 2016 r. która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1200 - 1400 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie - Pani Ireny Wysockiej   

 

 

            Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 12 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).

Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

Następnie zaproponowała wprowadzenie do porządku obrad w pkt. 6 podjęcie uchwał w sprawach dwóch projektów uchwał odpowiednio 6 „k” i „l” w brzmieniu: 6k w sprawie przyjęcia stanowiska i 6l w  sprawie zmiany uchwały Nr XV/125/16 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie remontów chodników w drogach powiatowych na terenie gminy Knyszyn”.

Innych uwag i wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 12 radnych, a oto jego treść:

1.      Otwarcie obrad XX sesji Rady Miejskiej.

2.      Przedstawienie porządku obrad.

3.      Funkcjonowanie Ośrodka Zdrowia w Kalinówce Kościelnej – Spotkanie z Dyrektorem SP ZOZ w Mońkach.    

4.      Interpelacje i wnioski radnych.

5.      Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.

6.      Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn,

b)      określenia stawek podatku od nieruchomości,

c)      określenia stawek podatku od środków transportowych,

d)     przystąpienia do Związku Komunalnego Biebrza,

e)      wyboru przedstawiciela Gminy Knyszyn do Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza,

f)       przystąpienia Gminy Knyszyn do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o. o. z siedzibą w Dolistowie Starym,

g)      zmiany uchwały Nr XV/121/16 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Knyszyn na lata 2016-2020 z perspektywą na lata 2021-2023,

h)      powołania komisji do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Dr Edwarda Jelskiego w Knyszynie, 

i)        uchwalenia Programu współpracy Gminy Knyszyn z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2017 – 2019,

j)        dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.

k)      przyjęcia stanowiska

l)        w  sprawie zmiany uchwały Nr XV/125/16 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie remontów chodników w drogach powiatowych na terenie gminy Knyszyn

7.      Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.  

8.      Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.

9.      Wolne wnioski.

10.  Przyjęcie protokołu z XIX  sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

11.  Zakończenie obrad.

 

Do pkt. 3

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.

Następnie poinformowała, że na prośbę mieszkańców odbyło się spotkanie w sprawie funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Kalinówce Kościelnej. W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa mieszkańców oraz Burmistrza, Zastępca i Przewodniczący Rady niektóre kwestie nie zostały wyjaśnione między innymi radny S. Połonowski z delegacją mieszkańców chciał na to spotkanie zaprosić dyrektora SP ZOZ w Mońkach, który odmówił przybycia tłumacząc to zaplonowanymi obowiązkami służbowymi w tym dniu. A więc zobowiązałam się zaprosić na najbliższą sesję mieszkańców Kalinówki Kościelnej i Pana Dyrektora SP ZOZ w Mońkach. W poniedziałek wpłynęło pismo od Dyrektora SP ZOZ w Mońkach informujące, że nie może on wziąć udziału w obradach dzisiejszej sesji Rady Miejskiej z powodu wcześniej zaplanowanych obowiązków służbowych. W piśmie informuje, że funkcjonowanie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Kalinówce Kościelnej nie jest zagrożone (kopia pisma w załączeniu).

Głos zabrał P. K. S. mieszkaniec Kalinówki Kościelnej – który zauważył, iż to zebranie które odbyło się tydzień temu miało na celu zapewnienie funkcjonowania Ośrodka Zdrowa w Kalinówce Kościelnej na razie jest pewne, że Ośrodek musi funkcjonować przynajmniej do końca przyszłego roku jak zapewnił dyrektor ZOZ-u w Mońkach z uwagi na środki unijne zaangażowane w remont. Na koniec października w tym ośrodku zapisanych jest 998 pacjentów praktycznie z pogranicza 4 gmin. Jako mieszkańcy oczekujemy, że gdyby kiedyś doszło do takiej sytuacji, że funkcjonowanie tego ośrodka jest zagrożone samorząd a więc Burmistrza i Rada pomogą nam go utrzymać.

Przewodnicząca – nie odpowiemy panu na tą kwestię dlatego, że nie ma gospodarza tego obiektu, po to między innymi poprosiliśmy na sesję pana Pokoleńczuka dyrektora SP ZOZ w Mońkach, żeby wyjaśnić kwestię funkcjonowania tego ośrodka, jak on to dalej widzi. W tej chwili może realnego zagrożenia jego likwidacji nie ma, ale funkcjonuje on w godz. od 1200 do 1500 my oczekujemy natomiast, że będzie on funkcjonował od 800 do 1500, niepokój jest uzasadniony bo to są mieszkańcy naszej gminy. Pan dyrektor zapewnił w piśmie, że ośrodek funkcjonuje i pacjenci mają zapewniony dostęp do lekarza i to na razie nas satysfakcjonuje jak będą napływać jakieś wnioski, skargi od mieszkańców do Burmistrza wtedy będziemy reagować.

Kontynuując Przewodnicząca zauważyła, że skoro jesteśmy w punkcie dotyczącym funkcjonowaniu służby zdrowia korzystając z obecności P. Dyrektor SP ZOZ w Knyszynie może są jakieś pytania uwagi ze strony radnych, bo na komisji padały głosy ze strony radnych odnośnie funkcjonowania ZOZ-u.

r. S. Połonowski – Ośrodek Zdrowia w Kalinówce Kościelnej jest placówką ZOZ-u Monieckiego a organem założycielskim dla tego ZOZ-u jest powiat Moniecki więc być może należałoby wystąpić z pismem do Powiatu aby zapewnił prawidłowe funkcjonowanie tego ośrodka. 

Przewodnicząca – mamy pismo dyrektora SP ZOZ w Mońkach z dnia 28 listopada, że funkcjonowanie Ośrodka Zdrowia nie jest zagrożone więc czego ewentualnie miałoby dotyczyć nasze wystąpienie.

r. S. Połonowski – chodzi głównie o te godziny funkcjonowania ośrodka na chwilę obecną jest to tylko 3 godziny, niech dyrektor ZOZ-u wytłumaczy się przed organem założycielskim dlaczego tak jest.

Przewodnicząca - w sesji nie mógł uczestniczyć Burmistrz, przekażę wniosek radnego i zastanowimy się, co dalej z tym zrobić.

r. A. Kakareko – może również wystosować pismo do dyrekcji ZOZ-u aby część tych godzin w których przyjmowani są pacjenci były przeniesione na rano.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza w sytuacji gdyby ten POZ funkcjonował tak jak jest w kontrakcie czyli od 800 do 1800 nie byłoby problemu czy to są godziny ranne czy popołudniowe.

 P. D. Czerepko – sołtys wsi Knyszyn – Zamek zwróciła się z pytaniem do dyrektor SP ZOZ w Knyszynie odnośnie komentarza na temat informacji, które jakiś czas temu pojawiły się w mediach, iż funkcjonowanie między innymi szpitala w Knyszynie jest zagrożone.

P. L. Łapińska – Dyrektor SP ZOZ w Knyszynie poinformowała, iż wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Zdrowia i tam na stronie głównej tłumaczy się pan minister za pomocą rzecznika prasowego i stwierdza między innymi, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd, że nie było to tematem posiedzenia Rady Ministrów, że będą jeszcze na ten temat prowadzone konsultacje społecznie i nie wiadomo, czy jakakolwiek sieć szpitali powstanie.

Innych pytań i uwag ze strony rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.

 Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku. Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:

r. S. Ciołko:

- po raz kolejny zwracam się z pytaniem jak przedstawia się sprawa remontu drogi Knyszyn – Jasionówka jak również ul. Grodzieńskiej w tym odprowadzenia wód opadowych, trzeba coś z tym zrobić bo na wiosnę może zalać mieszkańcom pola.

r. M. Pawlik:

- ile czasu jest ważna dokumentacja na przebudowę drogi.

Innych interpelacji i wniosków nie zgłoszono.

Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 

Do pkt. 5

Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Zastępcy Burmistrza.

P. K. Chowański Zastępca Burmistrza przedstawił następujące informacje z działalności gminy w okresie między sesjami:

1.      W październiku wykonano remont ok. 980 m drogi prowadzącej z Knyszyna do Chraboł (tzw. Gościniec). Droga uzyskała nawierzchnię żwirową o szerokości 6,5 m. Na zlecenie Gminy Knyszyn prace wykonała firma Usługi Transportowe Roboty Ziemne i Drogowe Stanisława Chodkiewicza.

2.      Opracowano program funkcjonalno-użytkowy budowy ścieżki rowerowej i ciągu pieszo-rowerowego w ciągu drogi gminnej, od Knyszyna do granicy gminy Dobrzyniewo Duże.

3.      Opracowano koncepcję budowy zbiornika wodnego wraz z niezbędną infrastrukturą hydrotechniczną w Knyszynie.

4.      Przeprowadzono remont drogi prowadzącej do byłego wysypiska. Wykonane prace polegały na przewiezieniu urobku z wyrównania poboczy na drogę dojazdowa do pól oraz na podbudowę placu parkingowego przed knyszyńskim cmentarzem.

5.      W dniu 29.10.2016r. gmina Knyszyn zakupiła autobus do przewożenia dzieci. Ilość miejsc siedzących: 40 osób. Wartość zakupionego pojazdu wyniosła 56.580 zł brutto.

6.      Przyznano dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Opracowanie programu rewitalizacji dla Gminy Knyszyn”. Trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do podpisania umowy o dofinansowanie tego projektu.

7.      W dniu 18 listopada 2016r. w Urzędzie Miejskim w Knyszynie pełnił dyżur specjalista ds. funduszy europejskich. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się m.in.: czy istnieje możliwość dofinansowania danego przedsięwzięcia ze środków unijnych, jakie są terminy  konkursów, gdzie składać ewentualne wnioski, jak przebiega procedura ubiegania się o dofinansowanie.

8.      Trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Projekt będzie składany w partnerstwie z gminą Dobrzyniewo Duże oraz z rejonem zelwiańskim z Białorusi. Podczas roboczego spotkania u partnera białoruskiego omówiono przedsięwzięcia inwestycyjne oraz działania miękkie planowane przez każdego z partnerów, uzgodniono najbliższe działania zmierzające do złożenia wniosku o dofinansowanie wspólnego projektu.

9.      Trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, przebudowy stacji uzdatniania wody w Zofiówce oraz budowę sieci wodociągowej w Knyszynie.

10.  Opracowano dokumentację projektową budowy 41 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Knyszyn

11.  Opracowano program funkcjonalno-użytkowy przebudowy stacji uzdatniania wody w Zofiówce.

12.  Opracowano program funkcjonalno-użytkowy sieci wodociągowej w Knyszynie.

13.  Opracowano audyt energetyczny termomodernizacji budynków SP ZOZ w Knyszynie. Zlecono opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

14.  Wykonano chodniki we wsiach Wojtówce oraz Ogrodniki.

15.  Rozpoczęto procedurę uzyskania decyzji lokalizacyjnej na budowę zalewu w Knyszynie oraz przebudowę stacji uzdatniania wody w Zofiówce.

16.  Wykonano bieżące równanie i podsypywanie dróg na terenie Gminy Knyszyn.

17.  3 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mońkach odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatu i Gminy Knyszyn.

Tematyka spotkania dotyczyła

- ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczącej zmiany systemu opieki zdrowotnej poprzez wprowadzenie nowej instytucji prawnej w postaci „systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej”,

- rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia profili chrakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

18.  22 listopada w Kalinówce Kościelnej odbyło się spotkanie dotyczące dalszego funkcjonowania tamtejszego ośrodka zdrowia.

19.  25 listopada w biurze poselskim posła Kazimierza Gwiazdowskiego w Grajewie odbyło się spotkanie samorządowców z powiatu ełckiego, grajewskiego i monieckiego. Tematem spotkania było przyjęcie stanowiska w sprawie budowy drogi ekspresowej S-16 EŁK – GRAJEWO – KNYSZYN.

20.  W październiku br. zawarto na czas nieokreślony umowę najmu lokalu mieszkalnego Nr 4 w budynku wielomieszkaniowym przy ul. Rynek 6 w Knyszynie.

21.  W listopadzie br. unieważniono II Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości Gminy Knyszyn oznaczonej nr geodezyjnym 33/4 o pow. 0,2122 ha zabudowanej budynkiem Domu Nauczyciela w Zofiówce. Brak uczestników licytacji.

22.  W listopadzie br. Rozstrzygnięto pozytywnie I Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego Nr 8 o pow. 30,6 m2 w budynku wielomieszkaniowym przy ul. Szkolnej 7 w Knyszynie wraz ze sprzedażą części przynależnej (piwnica) oraz oddaniem udziału gruntu w użytkowanie wieczyste. Cena nabycia: 49.160,00 zł.

23.  14.11.2016 r. ogłoszono przetarg nieograniczony w trybie zamówień publicznych na wykonanie zadania pn.: Przebudowa drogi powiatowej Nr 1408B do wsi Jaskra i drogi powiatowej Nr 1406B do wsi Czechowizna. Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.
Trwa przetarg na wykonanie tego zadania wpłynęło 4 oferty, oferta z najniższą ceną jest w granicach 50% wartości kosztorysowej      

24.  16.11.2016 r. ogłoszono przetarg nieograniczony w trybie zamówień publicznych na wykonanie zadania pn.: Kompleksowe odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie Gminy Knyszyn. W dniu jutrzejszym jest otwarcie ofert.   

Informacja z działalności Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w Knyszynie:

1.      W ramach realizowanego projektu „Opowiedz mi Babciu” w dniu 12 października przedszkolaki grupa „0” wyjechali do „Alkierza” w WOAK  w celu poznania dawnych podlaskich stroi ludowych. Były tańce regionalne, dzieci miały możliwość przebrania się w dawne stroje.

2.      13 października uczestnicy projektu „Opowiedz mi Babciu” wyjechali do Biebrzańskiego Parku  Narodowego aby tam poznać zioła , pokonać próby przejścia po torfowisku, spotkać się z „Szeptuchą”

3.      W dniach 15-16 października realizatorzy inicjatywy „Zgromadzenie śpiewacze – śpiewy zaduszne „ z Kalinówki Kościelnej wyjechali do Olsztyna na Festiwal kultury pn. „Kresy i bezdroża”. Tam prezentowany był Knyszyn z pieśniami wołoczebnymi.

4.      23 października wielkie świętowanie projektu „Opowiedz mi Babciu” dzieciaki wraz z zespołem Knyszynianki prezentowały widowisko „Dawno, dawno temu…” na Sali widowiskowej zgromadziło się około 100 osób

5.      29 października odbył się Powiatowy Bal Seniora. W uroczystości uczestniczyło około 100 osób

6.      3 listopada przed publicznością przedszkola prezentowane było widowisko „Dawno, dawno temu..”

7.      4 listopada w kościele parafialnym w Kalinówce Kościelnej odbyło się Zgromadzenie Zaduszne. W zgromadzeniu wzięło udział około 100 osób z całej Polski.

8.      4 listopada w ramach Akademii Kolberga odbyło się spotkanie uczestników Podlaskiej Szkoły Tradycji którą utworzono przy KOK. W spotkaniu wzięli udział  ludzie z całej Polski i Podlasia.

9.      6 listopada KOK prezentował swoje zrealizowane inicjatywy na Podlaskiej Giełdzie Projektów w Białymstoku. Widowisko „Dawno, dawno temu …..” widowisko zdobyło wielkie uznanie wśród publiczności.

10.  10 listopada odbyło się spotkanie z Animatorem realizatorów Inicjatyw Lokalnych w ramach Domu Kultury +

11.  12 listopada na Sali widowiskowej KOK odbyły się Andrzejki zorganizowane prze Klub Sportowy Jastrząb

12.  19 listopada na Sali widowiskowej KOK odbyło się wielkie świętowanie projektu „Moje miejsce w Kulturze II „ realizowanego w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury

13.  21 listopada pracownicy KOK wyjechali na Konwent Edukacji kulturalnej w Warszawie

14.  26-27 listopada zespół Knyszynianki i mieszkańcy Knyszyna wyjechali na Białoruś w celu zwiedzenia miejsc pobytu Adama Mickiewicza.

Pytania ze strony Rady dotyczyły:

r. S. Ciołko – nie usłyszałem żadnej informacji w sprawie sprzedaży budynku strażnicy.

P. K. Chowański – przetarg się odbył, ale opracowywane jest wystąpienie do Dyrektora Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, który wydaje indywidualne opinie w imieniu Ministra Finansów by wypowiedział się na temat opodatkowaniem podatkiem VAT budynku i tej trzeciej działki niezabudowanej czy słusznym jest, że gmina ma zamiar opodatkować to 23% podatkiem VAT. To pytanie pojawiło się podczas czynności u notariusza i trzeba było wstrzymać te czynności by nie doszło do takiej sytuacji, że my zwolnimy z VAT-u nabywcę, co mogłoby być przekroczeniem przepisów lub też opodatkujemy to podatkiem a nabywca nie miałby możliwości odpisania od działalności obie te sytuacje naraziłyby na stratę gminę a więc lepiej zaczekać na indywidualna interpretację przepisów w tym zakresie.          

Przewodnicząca – z przedstawionych informacjach podał Pan, że na zadanie przebudowa dróg Czechowizna, Jaskra jedna z ofert jest o połowę niższa od wartości kosztorysowej czy to jest jakiś znany wykonawca.

P. K. Chowański Zastępca Burmistrza – w dniu dzisiejszym nastąpiło otwarcie ofert. Przetarg jeszcze nie jest rozstrzygnięty. Natomiast tą ofertę złożyła firma Unidróg Grajew, wykonawca ten wykonywał już na terenie naszej gminy prace drogowe.

Innych pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.

 

Do pkt. 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad – Podjęcie uchwał w sprawach:

a)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie  ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn. Poinformowała, że projekty uchwał były przedstawione na posiedzeniu komisji stałych Rady. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych.
(w załączeniu uchwała Nr XX/151/16).  

b)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie  określenia stawek podatku od nieruchomości. Poinformowała, iż na rok 2017 proponowany jest wzrost stawek podatku o około 5% za wyjątkiem podatku rolnego, gdzie stawka podatku będzie niższa niż w roku ubiegłym z uwagi na obniżenie urzędowej ceny żyta. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XX/152/16).  

c)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/153/16).  

 d)      

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do Związku Komunalnego Biebrza. Następnie otworzyła dyskusję.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza poinformował, że Przystąpienie do Związku Komunalnego Biebrza umożliwi nam bardziej racjonalną gospodarkę odpadami i daje szansę na to aby spółka do której mamy zamiar przystąpić zajęła się rekultywacją tego składowiska. Spółka BIOM, do której mamy zamiar przystąpić ma dobrą opinię w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w zakresie tej działalności. Przedstawiciel spółki na posiedzeniu komisji deklarował, iż złożą ofertę na zagospodarowanie odpadów komunalnych segregowanych, w efekcie liczymy na poprawę wskaźników odzysku odpadów segregowanych. Firma „Czyścioch”, która miała zająć się rekultywacją naszego składowiska jest w likwidacji umowa na dzierżawę składowiska został rozwiązana, firma jest nam winna kary umowne i częściowo należności z tytułu dzierżawy.

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/154/16).                     

e)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie  wyboru przedstawiciela Gminy Knyszyn do Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza.

Poinformowała, że na posiedzeniu komisji przyjęto, że dodatkowym przedstawicielem reprezentującym gminę Knyszyn w Zgromadzeniu Związku Komunalnego Biebrza będzie P. Krzysztof Bagiński – Kierownik referatu Infrastruktury i Promocji.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza dodał, iż zgodnie ze statutem gminę w związku reprezentuje Burmistrz i Przewodniczący Rady.

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/155/16).                          

f)        

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w  sprawie  przystąpienia Gminy Knyszyn do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o. o. z siedzibą w Dolistowie Starym.

 Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/156/16).  

 g)       

Przewodnicząca  przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XV/121/16 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Knyszyn na lata 2016-2020 z perspektywą na lata 2021-2023. Poinformowała, że uwagi zgłoszone między innymi w zakresie infrastruktury komunikacyjnej i technicznej przebudowa drogi powiatowej we wsi Guzy zostały uwzględnione.

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/157/16).                      

h)       

Przewodnicząca przedstawi projekt uchwały w sprawie  powołania komisji do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Dr Edwarda Jelskiego w Knyszynie w składzie:

1)      Krzysztof Chowański – Przewodniczący Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego,

2)      Robert Kondrakiewicz – Członek Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego,

3)      Urszula Marta Puławska – Członek Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego,

4)      Marek Stocki – Członek Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego  – lekarz medycyny,

5)      Irena Wysocka - Członek Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego,

6)      Grzegorz Józef Zajkowski - Członek Komisji – przedstawiciel podmiotu tworzącego,

7)      Mirosław Jóźwicki - Członek Komisji – przedstawiciel Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr Edwarda Jelskiego w Knyszynie,

Następnie otworzyła dyskusje. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/158/16).  

    i)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie  uchwalenia Programu współpracy Gminy Knyszyn z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2017 – 2019.

Następnie otworzyła dyskusje. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/159/16).  

 j)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w  sprawie  dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.

P. B. Płońska – Skarbnik Gminy przedstawiła i omówiła zmiany w budżecie gminy na 2016 r. Poinformowała, iż w stosunku do przedstawionych na komisji wyjaśnień wprowadzona została zmiana w postaci zwiększonej o kwotę 50 tys. zł dotacji dla powiatu na przebudowę chodników. Po rozliczeniu przebudowy chodników w Wojtówcach, Ogrodnikach, i w Knyszynie ul. Jagiełły okazało się, że poniesione przez gminę nakłady opiewają na kwotę 64 tys. zł. A pozostała jeszcze część nie rozliczona między innymi ul. Szkolna. Następnie omówiła zmiany w budżecie spowodowane tą zmianą. Szczegółowy wykaz zmian znajduje się w załączniku nr 5 do uchwały. 

Pytań nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/160/16).       

k)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska. Następnie otworzyła dyskusje. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/161/16).  

 l)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie w sprawie zmiany uchwały Nr XV/125/16 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 15 marca 2016 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Monieckiemu na wykonanie remontów chodników w drogach powiatowych na terenie gminy Knyszyn.

Następnie otworzyła dyskusje. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XX/162/16).  Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.

 Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad.

P. K. Chowański - Zastępca Burmistrza przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych przez zastępcę burmistrza, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierowników jednostek organizacyjnych oraz osób wydających decyzje administracyjne w imieniu burmistrza za rok 2015 (informacja w załączeniu do protokołu).

Przewodnicząca przedstawiła informację o złożonych oświadczeniach majątkowych przez radnych Rady Miejskiej w Knyszynie za rok 2015 (informacja w załączeniu).

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknął punkt 7 porządku obrad.

 Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad. P. K. Chowański Zastępca Burmistrza udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje radnych:    

r. M. Pawlik

- ile czasu jest ważna dokumentacja na przebudowę drogi.

Pozwolenie na budowę ważne jest trzy lata. Rozpoczęcie prac przedłuża jego ważność.     

r. S. Ciołko:

-remont drogi Knyszyn – Jasionówka jak również ul. Grodzieńskiej oraz odprowadzenie wód opadowych z tej ulicy.

Obrady sesji opuściła r. K. Oświecińska – w dalszej części obrad uczestniczy 11 radnych.

Burmistrz w dniu 6 września 2016 r. wystąpił do Marszałka woj. podlaskiego i Zarządu woj. Podlaskiego z petycją w sprawie remontu drogi woj. 671.  Na odcinku od skrzyżowania z droga krajową nr 65 w Knyszynie do Jasionówki. Następnie przedstawił treść wystąpienia Burmistrza w przedmiotowej sprawie (kopia petycji w załączeniu). W dniu 28 września br.   Marszałek woj. podlaskiego udzielił odpowiedzi Następnie Burmistrz przedstawił treść pisma, w którym  Zarząd woj. Podlaskiego informuje, że w najbliższej perspektywie w latach 2014- 2020 nie planuje kompleksowej przebudowy ani rozbudowy w/w drogi. (kopia w załączeniu).

r. S. Ciołko – pozostała jeszcze spraw odwodnienia.

P. R. Kondrakiewicz – Sekretarz Gminy zauważył, iż w przedstawionym piśmie Burmistrza było to poruszone.      

r. S. Ciołko - w okresie zimowym należy ustalić z mieszkańcami i dojść do porozumienia a na wiosnę podjąć jakąś konkretną decyzję mieszkańcy czekali tyle czas, trzeba ten problem rozwiązać.             

Obrady opuścił r. J. Bielski w dalszej części obrad sesji uczestniczy 10 radnych. 

P . K. Chowański Zastępca Burmistrza – my nie możemy podjąć decyzji o remoncie tej drogi. W tym piśmie zwracaliśmy uwagę na niedrożność odwodnienia ul. Grodzieńskiej w Knyszynie.

Przewodnicząca zadeklarowała, iż na najbliższą sesję zaprosi Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich aby można było przedstawić te problemy na bieżąco i szukać rozwiązań. Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad wolne wnioski.

Głos zabrał mieszkaniec P. K. K. – zwrócił się do Przewodniczącej odnośnie pisma z dnia 19 października 2016 r. o przeprowadzenie czynności sprawdzających w UKS Podlasiak Knyszyn chciałem się dowiedzieć dlaczego żadnej odpowiedzi nie dostałem.

Przewodnicząca – pan w tym piśmie miał uwagi i zarzuty, co do danych zamieszczonych na stronie internetowej, ja tych danych nie zamieszczam na stronie. Pismo było dekretowane do Sekretarza Gminy.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza w piśmie tym pan Kołakowski występuje z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli i taka kontrola została przeprowadzona i na podstawie informacji i posiadanych dokumentów stwierdzono, że zakres zadań, który był w ofercie a zakres zadań, który jest realizowany w drugim półroczu 2016 r. różnią się wyszacowaliśmy te zmniejszenie na kwotę 6207,30 zł i wystąpiliśmy z wnioskiem do klubu sportowego o zwrot tej kwoty informują jednocześnie, że w sytuacji niewpłacenia kwota będzie ponownie rozliczana przy składaniu sprawozdania z realizacji zadania publicznego i wówczas będą miały miejsce odsetki od dnia wypłaty. To o co pan występował rozpoczęło się i trwa efektem końcowym dobrze byłoby aby ta kwota została zwrócona na konto gminy na chwilę obecną jeszcze to nie nastąpiło.

P. K. Kołakowski -  drugie pytanie odnośnie strony internetowej naszej gminy mam tutaj screeny (zrzut z ekranu)  to co było opublikowane w dniu 16 września na stronie gminy i to po prostu były same oszustwa po naszym piśmie te wszystkie artykuły to wszystko zginęło i chciałbym po prostu żeby mi to ktoś tutaj wyjaśnił.

P. K. Bagiński – czy te informacje są teraz na stronie.

P. K. Kołakowski nie ma tych informacji, ale one były przynajmniej przez tydzień czasu, dużo ludzi to widziało i to powinno być jakoś wyjaśnione i sprostowane.

Przewodnicząca – to nie jest sprawa Rady to jest sprawa Burmistrza i pracowników, którzy to zamieszczają.

P. K. Bagiński – Urząd Miejski w Knyszynie udostępnia swoją stronę internetową społeczeństwu, różnym podmiotom, klubom sportowym żeby miały możliwość dotarcia z informacją do społeczeństwa my nie jesteśmy w stanie weryfikować prawdziwości informacji, które są nam przekazywane mamy zaufanie do klubów sportowych, innych podmiotów, że z dobrej woli chcą coś zamieścić, pokazać społeczeństwu oni odpowiadają za treść. Tutaj tak jak Pan mówił gdy tylko dowiedzieliśmy się, że informacje są nieprawdziwe to tą informację ze strony zdjęliśmy. I w związku z tym, że jest konflikt między Podlasiakiem a Jastrzębiem Burmistrz podjął decyzję, że na stronie internetowej nie będziemy zamieszczać informacji z klubów i te informacje kluby mają zamieszczać na swoich stronach internetowych. Nie ma co tutaj tej sprawy drążyć natychmiast jak się tylko dowiedzieliśmy zdjęliśmy to ze strony.

P. K. Kołakowski – największy problem to że tam widnieje imię i nazwisko (brak danych, co do osoby).

P. K. Chowański – jeżeli tam jest sprawa prywatnego nazwiska więc osoba, która czuje się pokrzywdzona ma prawo wystąpić do autora to nie jest sprawa Rady Miejskiej.

P. K. Chowański – jeszcze odpowiedź, ile kosztował projekt na przebudowę Rynku

Przewodnicząca – ja zadałam takie pytanie na komisji bo dowiedziałam się, że jeżeli chodzi o nasz Rynek cokolwiek chcemy zrobić to nie możemy dopóki nie zostanie uregulowany stan prawny, co mnie tutaj zbulwersowało staramy się szukać wszędzie oszczędności np. światło będzie wyłączane od 2400 do 400 rano dzięki temu uzyskamy około 40 tys. zł. oszczędności rocznie a tym czasem w poprzedniej kadencji była opracowana koncepcja zagospodarowania Rynku, która kosztowała 56 tys. zł i pójdzie do kosza.

P. B. Płońska – Skarbnik Gminy wyjaśniła, że wydatki na Rewitalizację Rynku w Knyszynie zadanie planowane do realizacji w roku 2018 przy współudziale środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przedstawiają się następująco: opracowana została koncepcja programowo – przestrzenna inwestycji oraz dokumentacja historyczno –naukowa miasta Knyszyna w formie niezbędnej dla opracowania koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji Rynku w Knyszynie, wydatki zostały poniesione w roku 2011 w kwocie 29383,54 zł. W roku 2016 poniesiono wydatki w kwocie 29335,50 zł z tego na: opracowanie dokumentacji projektowej 24477 zł opracowanie pierwszego i drugiego etapu programu rewitalizacji dla gminy Knyszyn – 2398, 50 zł  opracowanie wniosku aplikacyjnego wraz z wymaganymi załącznikami zgodnie z wymaganiami konkursu – 2460 zł i razem jest to kwota 58719,04 zł    

Przewodnicząca – zwróciła się do radnych o baczne zwrócenie uwagi na celowość wydatkowania środków na poszczególne zadania w projekcie budżetu.

r. A. Budny – poruszył sprawę „sprzedaży schodów w Rynku”, co dzieje się w tej sprawie.

P. K. Bagiński – sprawa jest skomplikowana. Powiat otrzymał pismo z Urzędu Wojewódzkiego, gmina otrzymała je do wiadomości w związku z tymi zapisami w księdze wieczystej Rynek figuruje na gminę Knyszyn natomiast decyzja komunalizacyjna została uchylona i Wojewoda chce tą sprawę jeszcze wyjaśnić a więc te procedury uległy zatrzymaniu na pewien okres. Gmina podejmuje działania w celu zasiedzenia tego gruntu.                                            

Innych wniosków nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 9 porządku obrad.   

 Do pkt. 10

Przewodniczący otworzył punkt 10 porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Do protokołów z XIX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołów z XIX sesji głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. Rada przyjęła protokoły z XIX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Przewodnicząca zamknęła punkt 10 porządku obrad. 

 
Do pkt. 11

 Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończył obrady XX sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.   

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                               Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                              

                                                                                                Irena Wysocka                                                   

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Knyszyn

Wytwarzający/odpowiadający: Kudzinowski Andrzej

Data wytworzenia: 2016-11-30

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data modyfikacji: 2017-09-26

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2017-09-26