Protokół z XXVI sesji z dnia 28.09.2017
Protokół Nr XXVI/17
z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 28 września 2017 r. która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1300 - 1430 pod przewodnictwem Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie - Pani Ireny Wysockiej
Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XXVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 13 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).
Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.
Następnie zaproponowała wprowadzenie do porządku obrad dwóch projektów uchwał jako:
- podpunkt c) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Kalinówce Kościelnej w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Jasna Pawła II.
- podpunkt o) w sprawie zmiany uchwały Nr X/72/15 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta i gminy Knyszyn na lata 2015 – 2020”. Projekty tych uchwał były omówione na komisji Rady.
Innych uwag i wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 13 radnych, a oto jego treść:
1. Otwarcie obrad XXVI sesji Rady Miejskiej.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Interpelacje i wnioski radnych.
4. Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.
5. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) nadania Szkole Podstawowej w Knyszynie imienia Pułkownika Witolda Pileckiego
b) stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Pułkownika Witolda Pileckiego wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Pułkownika Witolda Pileckiego,
c) stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Kalinówce Kościelnej w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II.
d) przyjęcia Regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Knyszynie,
e) zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowej dla osób fizycznych z budżetu Gminy Knyszyn, na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Knyszyn,
f) przyjęcia wzoru deklaracji i informacji na podatek rolny, podatek leśny i podatek od nieruchomości,
g) przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Knyszyn na lata 2017 – 2023,
h) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Knyszyn,
i) ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców Gminy Knyszyn,
j) zmian w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knyszynie,
k) uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny dla Gminy Knyszyn na lata 2017 – 2019,
l) zmiany składu Komisji Rewizyjnej,
ł) zmiany składu Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej,
m) dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2017 – 2020
n) dokonania zmian w budżecie gminy na 2017 rok.
o) zmiany uchwały Nr X/72/15 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta i gminy Knyszyn na lata 2015 – 2020”.
6. Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.
7. Wolne wnioski.
8. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
9. Zakończenie obrad.
Do pkt. 3
Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.
Interpelacje i wnioski ze strony Rady zgłosili:
- r. M. Pawlik:
- zwrócił się z pytaniem kiedy zostaną wycięte krzaki pomiędzy ul. Kościelną i Goniądzką, mieszkańcy chcą korzystać z tej ulicy a obecnie jest ona nieprzejezdna.
- elektrycy podcięli gałęzie przy posesji P. P. trzeba jakoś to uporządkować.
- P. S. Ciołko:
- mieszkańcy kol. ul. Grodzieńskiej min: P. F. i P. Ł. zwracają się z prośbą o ustawienie przy drodze wojewódzkiej oznakowania z numerami ich posesji.
- P. Ł. zwraca się o podsypanie w dwóch miejscach drogi gminnej.
- r. A. Pietlukiewicz:
- zwrócił się z pytaniem czy wykonawca remontu domu kultury we wsi Grądy przystąpi po raz trzeci do wykonania tych prac ponieważ dotychczasowy sposób usunięcia usterek jest niezadawalający,
- Przewodnicząca:
- w dniu 21 września odbyły się komisje, w której uczestniczyła Pani Dyrektor ZSO w Knyszynie. Radni zobowiązali mnie żebym poprosiła Pana Dyrektora ZSO w Knyszynie o wyjaśnienia w sprawie istniejącego w szkole subkonta jakie są wpływy na to konto i na co, środki są wydatkowane.
P. A. Śledziewski – Dyrektora ZSO w Knyszynie poinformował, że jest to subkonto w ramach konta rady rodziców i ono jest tyko po to, żeby było rozgraniczenie pomiędzy pieniędzmi, które pochodzą bezpośrednio z wpłat rodziców na komitet rodzicielski od pozostałych wpłat np.: darowizn. Decyzję odnośnie wydatkowania podejmuje rada rodziców jak do tej pory wydatkowane są na potrzeby szkoły np: zakup pomocy dydaktycznych, częściowo remonty, zakup mebli, nagród książkowych ogółem na wydatki, które są określone w uchwal Rady Miejskiej.
Przewodnicząca – pani dyrektor poinformowała nas na posiedzeniu Komisji, że np.: wpływy z wynajmu pomieszczeń tj. część środków trafia do budżetu gminy a część środków trafia na subkonto w szkole.
P. A. Śledziewski – tak koszty eksploatacyjne trafiają do budżetu gminy a ewentualne darowizny wynikające z faktu wynajmu trafiają na konto rady rodziców.
Pytań ze strony Rady nie zgłoszono.
Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.
Do pkt. 4
Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi
P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna przedstawił następujące informacje z działalności gminy w okresie między sesjami:
1. W ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 złożono wniosek o dofinansowanie przebudowy dróg gminnych: ul. Ks. Edwarda Junga, ul. Piotra Chwalczewskiego i ul. Jana Zamoyskiego w Knyszynie.
2. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 złożono wniosek o dofinansowanie przebudowy targowiska miejskiego w Knyszynie.
3. Gmina Knyszyn złożyła wniosek o udzielenie dotacji na zadania z zakresu ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych i otrzymała na ten cel dotację w wysokości 45.000 zł. Dzięki tej dotacji zmodernizowany zostanie prawie kilometrowy odcinek tzw. Gościńca. Jest to ostatni odcinek łączący gminę Knyszyn z Gminą Dobrzyniewo.
4. Trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do złożenia sprawozdania końcowego z realizacji projektu pn.”Program Rewitalizacji gminy Knyszyn”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
5. Trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Działanie 5.4 Strategie niskoemisyjne. Zakres projektu obejmuje wymianę w budynkach mieszkalnych pieców węglowych na ekologiczne, modernizację oświetlenia ulicznego oraz montaż systemu pomiaru i informowania o poziomie zanieczyszczeń w Knyszynie.
6. Urząd Miejski w Knyszynie przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji z budżetu gminy na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Dotychczas wpłynęło 5 wniosków. Wnioski będą przyjmowane do 30 września.
7. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie zadania „Modernizacja rolniczych dróg dojazdowych” (Gościniec). Zawarto umowę z wykonawcą USŁUGI TRANSPORTOWE ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE Stanisław Chodkiewicz. Termin wykonania to 30 września 2017 r.
8. Rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę zadania pn.: Udzielenie kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetowego. Zawarto umowę z wykonawcą Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna Oddział w Białymstoku.
9. Ustalano warunki zabudowy dla budowy 8 szt. budynków mieszkalnych oraz budowie drogi wewnętrznej na działce o nr ewid. 680/2, obręb Knyszyn (Osiedle pod Górą Królowej Bony).
10. Zatwierdzono podział nieruchomości nr geodezyjny 680/2 w Knyszynie z przeznaczeniem pod osiedle mieszkaniowe pod Górą Królowej Bony.
11. Zakończono przebudowę dróg powiatowych do wsi Czechowizna i wsi Jaskra.
12. Wykonano modernizację chodników w Rynku w Knyszynie wraz z wyrównaniem oraz zagospodarowaniem trawników.
13. Wykonano chodnik łączący miejscowość Kalinówka Kościelna i Wojtówce.
14. Ogłoszono przetarg na wykonanie chodnika we wsi Guzy. Termin wykonania 30.11.2017 r.
15. Ogłoszono zapytanie ofertowe na wykonanie parkingu w Rynku w Knyszynie. Termin wykonania 30.11.2017 r.
16. Wykonano we współpracy z powiatem Monieckim ustawienie krawężników we wsi Poniklica.
17. Wykonano we współpracy z powiatem monieckim nawierzchnię bitumiczną na przedłużeniu ul. Białostockiej w Knyszynie.
18. Wykonano podsypanie zatoki przy Stadionie Miejskim w Knyszynie.
19. Zakończono przebudowę ul. Witosa w Knyszynie.
20. Wykonano połączenie asfaltowe drogi wojewódzkiej (zjazdy) do wsi Jaskra oraz do wsi Grądy.
21. Wykonano toaletę publiczną w budynku Urzędu Miejskiego w Knyszynie.
22. Od 30 września rozpocznie się realizacja 2 części programu „Umiem pływać” finansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz wkładu rzeczowo-finansowego Gminy Knyszyn. W zajęciach nauki pływania będzie brało udział 30 uczniów klas III szkoły podstawowej w Knyszynie. Zajęcia będą się odbywały w każdą sobotę do 9 grudnia włącznie w wymiarze 2 godzin. Dowóz i bilety są dla uczestników bezpłatne. Program działa od 2014 i dzięki usilnym staraniom corocznie gmina Knyszyn kwalifikuje się do udziału w tym projekcie.
23. Urząd Miejski w Knyszynie pozyskał środki i zakwalifikował się do udziału w programie Lokalny Animator Sportu (w ramach ORLIKA) oraz zajęciach sportowych dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
24. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w partnerstwie z CARITAS Archidiecezji Białostockiej, LGD Puszcza Knyszyńska oraz gminami Choroszcz i Jasionówka realizuje projekt pt. „Razem lepiej” skierowany do osób wykluczonych społecznie. Z naszej gminy w projekcie uczestniczy 20 seniorów.
25. Dnia 21.09.2017 r. Gmina Knyszyn złożyła deklarację o dofinansowaniu przebudowy drogi do wsi Poniklica w kwocie 185 tys. zł. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu Monieckiego, który jednomyślnie przeznaczył na realizacje tego zadania także kwotę 185 tys. zł. W związku z tym Powiat Moniecki i Gmina Knyszyn wspólnie z Nadleśnictwem Knyszyn, które przeznaczyło 113 tys. zł, będą mogli zrealizować to zadanie.
26. W dniach 25-26 sierpnia Burmistrz Knyszyna uczestniczył w wizycie studyjnej u partnera białoruskiego jakim jest Zelwiański Rejonowy Komitet Wykonawczy. Podczas spotkania omówiono plany przyszłej współpracy zmierzające do wspólnego aplikowania o środki unijne z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.
Informacja z działalności Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w Knyszynie
· 1 lipca 2017 r. grupa 10 kreatywnych pań wzięła udział w warsztatach tkaniny dwuosnowowej organizowanych przez Koryciński Ośrodek Kultury.
· W dniach 3-14 lipca 2017 r. Knyszyński Ośrodek Kultury był organizatorem „Akcji Lato 2017r.” w zorganizowanym wypoczynku uczestniczyło 57 dzieci.
· 12 lipca gościliśmy seniorów z Choroszczy. Odbyło się spotkanie z Panią Reginą Świtoń, seniorzy zapoznali się z zabytkami naszej miejscowości, oraz poznali historię Knyszyna.
· W dniu 30 lipca 2017r. Zespół Knyszynianki i Kompania męska z Kalinówki wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie w poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru w Krypnie zdobywając pierwsze nagrody i występ na Przeglądzie Wojewódzkim.
· 1 sierpnia Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji, Zespół Knyszynianki i Kompania męska prezentowali w Suchowoli obrzęd żniwny.
· 5 sierpnia Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji, Zespół Knyszynianki i Kompania męska prezentowali obrzęd żniwny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania".
· 15 sierpnia Knyszyński Ośrodek kultury był współorganizatorem „Zielnej w Czechowiźnie”
· W dniach 21 i 25 sierpnia instruktorzy KOK prowadzili warsztaty ceramiczne w Korycinie dla 20 osobowej grupy dzieci.
· 27 sierpnia Młodzieżowy Amatorski Teatr Tradycji, Zespół Knyszynianki i Kompania męska prezentowali obrzęd żniwny w Zabielu Gmina Kolno podczas Regionalnych Dożynek
· 29 sierpnia 2017r. KOK gościł 20 osobową grupę dzieci w pracowni ceramicznej.
· 30 sierpnia gościliśmy 30 osobową grupę seniorów z Sokółki. Seniorzy zapoznali się z zabytkami naszej miejscowości, oraz poznali historię Knyszyna.
· 2 września 2017r. w KOK odbyła się III Biesiada Literacka im. Elżbiety Daniszewskiej. Podczas biesiady odbyło się spotkanie z krytykiem literackim Waldemarem Smaszczem , oraz promocja dzieł zebranych Elżbiety Daniszewskiej „Ludziom i ziemi”. Rozstrzygnięto również Konkurs jednego wiersza im. E. Daniszewskiej. Laureatką konkursu została Pani Regina Świtoń.
· 10 września 2017r. Zespół Knyszynianki i Kompania męska wzięli udział Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych z Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”, organizowanego. Zdobywcą I miejsca jest Kompania męska z Kalinówki. Panowie prezentować będą woj. Podlaskie i naszą gminę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2018r. drugie miejsce zajął Zespół Knyszynianki.
· Od 4 września 2017r. rozpoczęły się zajęcia w Społecznym Ognisku Muzycznym i w sekcji Taekwondo
· 20 września 2017 Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, Starostwem Powiatowym w Białymstoku oraz Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury organizuje konferencję naukowo – praktyczną „Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki”.
· 24 września KOK organizuje „Pożegnanie lata 2017” podczas pikniku odbędzie się Konkurs na Knysze.
Pytań i uwag ze strony Rady do przedstawionych informacji nie zgłoszono.
Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.
Do pkt. 5
Przewodnicząca otworzyła punkt 5 porządku obrad.
a)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Knyszynie imienia Pułkownika Witolda Pileckiego. Poinformowała, że wszystkie projekty uchwał były omawiane na posiedzeniu wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXV/214/17).
b)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Pułkownika Witolda Pileckiego wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Pułkownika Witolda Pileckiego. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/215/17).
c)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Kalinówce Kościelnej w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Jasna Pawła II. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/216/17).
d)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Knyszynie. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/217/17).
e)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania dotacji celowej dla osób fizycznych z budżetu Gminy Knyszyn, na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Knyszyn.
Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/218/17).
f)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia wzoru deklaracji i informacji na podatek rolny, podatek leśny i podatek od nieruchomości. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XXVI/219/17).
g)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji gminy Knyszyn na lata 2017 – 2023. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/220/17).
h)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/221/17).
i)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców Gminy Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/222/17).
j)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Knyszynie. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/223/17).
k)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Wspierania Rodziny dla Gminy Knyszyn na lata 2017 – 2019. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XXVI/224/17).
l)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany składu Komisji Rewizyjnej. Poinformowała, iż na posiedzeniu komisji ustalono, że w miejsce ustępującej r. A. Kakareko powołany zostanie r. A. Budny. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/225/17).
ł)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany składu Komisji Samorządu, Finansów, Planowania i Działalności Gospodarczej. Poinformowała, iż do pracy w komisji w miejsce ustępującej radnej nie zgłosił się nikt w radnych wobec tego komisja będzie pracować w składzie sześcioosobowym. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/226/17).
m)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2017 – 2020.
P. B. Płońska – Skarbnik gminy poinformowała, że zmiany wprowadzone do wieloletniej prognozy finansowej wynikają ze zmian w budżecie, które były przedstawione i wprowadzone na posiedzeniu komisji. Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/227/17).
n)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2017 rok. Następnie udzieliła głosu Skarbnik gminy.
P. B. Płońska – Skarbnik Gminy poinformowała, że jeżeli chodzi o zmiany zawarte w załączniku inwestycyjnym to przedstawiają się one następująco:
- zmniejszono planu wydatków inwestycyjnych o kwotę 45.000 zł w związku z rezygnacją z zadania: „Rozbudowa budynku garażowego na ul. Szkolnej w Knyszynie.
- zmianie nazwy uległo zadanie budowa przedszkola i obecnie nazywa się: „ Przebudowa i rozbudowa budynku ZSO w Knyszynie na potrzeby Przedszkola”
- zmniejszono plan na zakup ciągnika było 200 tys. zł jest 196 tys. zł
- zmniejszono wysokość dotacji z wnioskowanej 12 tys. zł na 8 tys. zł dla SP ZOZ na zakup komputerów.
W wyniku tych zmian udało się zabezpieczyć brakujące środki w kwocie 53 tys. zł na przebudowę drogi do wsi Poniklica.
Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/228/17).
o)
Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr X/72/15 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie uchwalenia „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta i gminy Knyszyn na lata 2015 – 2020”.
Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXVI/229/17).
Przewodnicząca zamknęła punkt 5 porządku obrad.
Na obrady sesji przybyli r. A. Kakreko i r. G. Zajkowski w dalszej części obrad sesji uczestniczy 15 radnych.
Do pkt. 6
Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi, który udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych:
r. M. Pawlik:
- wycinka krzaków na ul. Piotra Chwalczewskiego
W chwili obecnej trwają prace porządkowe na terenie gminy jak również odbywa się równaniem dróg. Z chwilą ukończenia tych prac przystąpimy do udrożnienia tej drogi a więc usuniemy krzewy droga zostanie również wyprofilowana.
- sprzątniecie gałęzi przy posesji na ul. Goniądzkiej.
W dniu jutrzejszym będą sprzątane okolice parku a więc również sprzątnięte zostaną gałęzie, chociaż to nie jest obowiązek gminy.
r. S. Ciołko:
- oznakowanie posesji kol. ul. Grodzieńskiej.
Wydaje się, iż oznakowanie posesji, tablicami z nr domów które są w znacznym oddaleniu od drogi wojewódzkiej jak najbardziej zasadne. Do tej pory nie było takiego zgłoszenia, przyjrzymy się tematowi i postaramy się to wykonać.
- podsypanie w dwóch miejscach drogi za fermą p. C.
W dniu dzisiejszym zleciłem wykonawcy podsypanie tej drogi we wskazanych miejscach.
r. A. Pietlukiewicz:
- naprawy gwarancyjne wiejskiego domu kultury we wsi Grądy.
P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza poinformował, że kilka dni temu wystąpiliśmy z pismem do wykonawcy o wykonanie tych naprawa. Informując go jednocześnie, że jeżeli w ciągu 14 dni nie wykona prac gmina znajdzie firmę, która to wykona a z kaucji opłacimy te prace. W dniu dzisiejszym wykonawca kontaktował się z urzędem, iż w ciągu najbliższych dni postara się wykonać te prace.
Burmistrz poinformował, że dniu 3 lipca 2017 r. uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami we wsi Guzy. Następnie zapoznał zebranych z treścią protokołu „ Podczas zebrania podjęta była decyzja o przekazaniu pieniędzy soleckich ze wsi Guzy gminie. Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miejskiej zobowiązali się do wykonania w roku 2017 chodnika we wsi Guzy na drodze powiatowej a w roku 2018 nawierzchni asfaltowej przez wieś Guzy ze względu na zobowiązanie się władz gminy mieszkańcy zgodzili się na powyższe warunki. Burmistrz swoje zobowiązanie przedstawi na sesji, podpisy Wysocka Irena, Jarosław Chmielewski”.
Wyłoniono wykonawcę i podpisano umowę na wykonanie chodnika we wsi Guzy. Termin realizacji zadania do 30 listopada 2017 r.
Natomiast jeżeli chodzi o pytanie Przewodniczącej do Dyrektora ZSO w Knyszynie w sprawie niejasności finansowych. Planuję kontrolę finansową w miesiącu październiku w we wszystkich trzech jednostkach oświatowych.
Pytań i uwag do przedstawionych odpowiedzi nie wniesiono. Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad.
Do pkt. 7
Przewodnicząca otworzyła punkt 7 porządku obrad wolne wnioski.
r. A. Kakareko – podziękowała Burmistrzowi, że ten chodnik jednak powstanie. Następnie zwrócił się o wycinkę krzewów przy drogach do wsi Guzy, kwestia ustalenia czy przy drodze gminnej czy powiatowej. Następnie zwrócił się z pytaniem do obecnego na sesji P. Roberta Sidorskiego Wicestarosty Monieckiego czy w przyszłym roku uda się wykonać na tych 230 drogi nawierzchnię asfaltową. Prośba mieszkańców o wykonanie nawierzchni asfaltowej na drodze powiatowej 1413b.
r. I. Płaszczyk – w Rynku zostały nasadzone rośliny, które zaczynają znikać. Jak daleko nasz monitoring obejmuje centrum miasta.
Głos zabrał P. Krzysztof Szaciło – Przewodniczący powiatowej Izby Rolniczej w Mońkach sołectwo Kalinówka Kościelna kolejny raz ze swojego funduszu sołeckiego dokłada się do placu zabaw przy szkole. Druga sprawa to budowa chodnika pomiędzy Kalinówką Kościelna a cmentarzem. Pytanie czy sąsiednie miejscowości: Wojtówce, Guzy, Ogrodniki, Jaskra dołożyły się chociaż raz do tego placu zabaw. Wydaje się, że skoro dzieci z tych miejscowości chodzą tutaj do tej szkoły sołectwa te przynajmniej raz na jakiś czas powinny się do tego dołożyć.
P. Jarosław Antoni Chmielewski Burmistrz Knyszyna w odpowiedzi stwierdził, że spotkanie sołeckie odnośnie funduszu sołeckiego odbyło się w dniu 19 września pan nie był obecny na tym spotkaniu i szkoda bo z tych obecnych osób na spotkaniu nikt nie złożył takiego wniosku, dlatego też następna szansa za rok jak będzie planowany nowy fundusz sołecki, pod warunkiem że będzie pan obecny na tym spotkaniu. Jeżeli chodzi o chodnik to trwają rozmowy z powiatem planujemy jego wykonanie w roku przyszłym, obecny na sesji Wicestarosta w tej kwestii też się pewnie wypowie.
Kontynuując P. Krzysztof Szaciło – Przewodniczący powiatowej Rady Izby Rolniczej w Mońkach poinformował, że stanowisko Podlaskiej Izby Rolniczej w kwestii walki z ASF jest takie same: dzik roznosi ASF, jeżeli w środowisku jest ASF to wcześniej czy później trafi do gospodarstw rolniczych, jeżeli nie zlikwiduje się ognisk i siedlisk ASF takich jak Biebrzański Park Narodowy to jest marna szansa na pozbycie się ASF-u z naszego powiatu. W związku z tym apel do rolników, którzy posiadają uprawy żeby zgłaszali wszystkie szkody wyrządzone przez dziki niezależnie od ich skali. Chodzi po prostu o to, że koła łowieckie które nie mają takich zgłoszeń twierdzą, że skoro nie ma szkód to nie ma też i dzików. Kolejna sprawa walczymy cały czas o zmianę prawa łowieckiego. Ponowił apel do rolników o zgłaszanie wszelkich szkód aby skala problemu odzwierciedlała rzeczywistość.
P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza zaproponował żeby P. Szaciło przygotował propozycję, co ma być zamieszone na naszej stronie internetowej a gmina to zmieści w ramach współpracy z Podlaską Izbą Rolniczą.
Na sesję przybył P. Łukasz Krysiewicz – informatyk Urzędu, który poinformował, iż są dwa monitoringi lokalny obejmujący budynek Urzędu i on poza obręb budynku nie wykracza. Drugi to monitoring miejski, którego sygnał jest przesyłany do Moniek na komendę Policji i wgląd i podgląd tego monitoringu ma tylko Policja. Następnie P. Ł . Krysiewicz udał się celem ustalenie czy kamery miejskiego monitoringu obejmują teren nasadzeń roślin.
Głos zabrał P. Robert Sidorski – Wicestarosta Moniecki, który na wstępie poinformował, że przetarg na przebudowę drogi do wsi Poniklica poszedł znacznie drożej niż planowaliśmy. tj. kwota 482 tys. zł za 990 m gdzie dla przykładu w roku 2013 gdy zaczynaliśmy tą inwestycję za 850 m zapłaciliśmy 290 tys. to obrazuje, co dzieje się na rynku. Decyzja mogła iść w dwie strony albo unieważniamy przetarg i tracimy dofinansowanie z lasów państwowych 113 tys. zł. bez szans pozyskania ich w przyszłym roku albo dokładamy a więc tutaj decyzja Zarządu była jednomyślna dokładamy brakujące pieniądze i do końca listopada droga ma być wykonana. Zakrzaczenia można usuną albo na wniosek z gminy, które drzewa przeszkadzają, alby my ze swojej strony objedziemy drogę i wspólnie z panią radną czy z sołtysem wskażemy te drzewa.
Przewodnicząca zauważyła, iż każdy zarządca powinien monitorować swoją drogę. Skoro jest zgłoszenie odnośnie drogi powiatowej to Pan Starosta powinien zrealizować wniosek Burmistrz w przypadku drogi gminnej. Przebudowa chodnika tak jak wspomniał Burmistrz w tym roku a więc powiat dostarcza materiał gmina wykonawstwo. Jeżeli chodzi o asfaltowanie takich odcinków dróg to zależy to w sumie od samorządu Knyszyna ponieważ takie nakładki wykonujemy wspólnie z gminami i to Wójtowie i Burmistrzowie na początku roku zgłaszają zapotrzebowanie my to przeliczamy, szacujemy i dochodzimy do wspólnego mianownika jeżeli ten odcinek znajdzie się w wykazie gminnym to ma szansę na wykonanie myślę, że jesteśmy w stanie wspólnie zadeklarować że w 2018 r. będziemy cieszyli się asfaltem we wsi Guzy. Jeżeli chodzi o drogę 1413b to najpierw zróbmy drogę we wsi a później będziemy zastanawiać się, co dalej. Sprawa budowy chodnika w kierunku cmentarza w Kalinówce Kościelnej temat ten były już kilkukrotnie dyskutowany z Kierownikiem Filipkowski i przychylam się do jego opinii na ten temat droga powiatowa w tamtym rejonie jest dosyć wąska, budowanie chodnika wzdłuż drogi bezpośrednio do niej przylegającego jest dosyć karkołomna ten chodnik może być wąski, ale jest bardzo fajne rozwiązanie lokalizacja tego chodnika po gruncie kościelnym można przenieść go poza pas drzew. Decyzja nie zapadła jak to ma wyglądać, temat otwarty niemniej chodnik jest potrzebny i warto zastanowić się nad wykonaniem go w 2018 r.
P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna – mamy jeszcze czas żeby to przedyskutować i znaleźć rozwiązanie, które będzie dobre dla mieszkańców.
r. G. Zajkowski – od dwóch lat zabiegam o postawienie znaku zakaz zatrzymywania się i postoju naprzeciwko naszej szkoły na ul. Białostockiej od początku ul. Południowej do końca ogrodzenia szkoły dopóki jeszcze nie doszło do tragedii.
P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna wyjaśnił, iż wniosek został wysłany do powiatu i w najbliższym czasie ma to być zrealizowane. Następnie zwrócił się z pytaniem do Starosty czy w roku przyszył powiat planuje złożenie wniosku na przebudowę drogi Zofiówka - Nowiny Zdroje w ramach programu przebudowy dróg lokalnych.
P. R. Sidorski – Wicestarosta Moniecki, oczekujemy pisma w tej sprawie ze strony gminy.
P. K. Bagiński – kierownik referatu dodał, że mamy zapewnienia ze strony powiatu, że taki wniosek będzie złożony.
P. R. Sidorski – Wicestarosta dodał, iż na terenie gminy Knyszyn zostały dwie ważniejsze drogi powiatowe tj. Zofiówka – Nowiny Zdroje oraz Chobotki – Wojtówce. Na spotkaniu z Wójtami – Burmistrzami zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności zgłaszamy drogę Mońki – Trzcianne, droga ta został już wybudowana i teraz przyszła kolej na drogę Zofiówka – Nowiny Zdroje aż do drogi krajowej S-8 przebiegający przez dwie gminy chcemy w 2018 r. skorzystać z gotowego projektu i złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu przebudowy dróg lokalnych.
P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna zwrócił się z pytaniem czy opracowywany jest projekt na przebudowę odcinka drogi Poniklica – Grądy na jakim etapie są prace w tym zakresie.
P. R. Sidorski – Wicestarosta mamy wykonany projekt, odbyły się wręcz konsultacje z mieszkańcami min. z P. Ł. uzgodniono zamianę gruntów chodzi o ten zakręt, który jest dosyć niebezpieczny i my wchodzimy na jego grunt w zamian przekazujemy grunt powiatowy. Mamy dokumentację, jest tylko kwestia realizacji w którym roku.
r. A. Pietlukiewicz – czy należy rozumieć, że ten odcinek drogi Poniklica – Grądy będzie włączony do wniosku na drogę Nowiny.
P. R. Sidorski – Wicestarosta – w tej chwili nie odpowiem na pewno, ale wnioski na przebudowę dróg lokalnych mają ograniczenia kwotowe do 6 mln, a ten wniosek Zofówka – do drogi S-8 jest dosyć drogi i chociażby z tego powodu ta droga może nie znaleźć się we wniosku i jej przebudowa planowana jest na termin późniejszy.
P. Ł. Krysiewicz – poinformował, iż sprawdził możliwości kamer monitoringu miejskiego i jest taka możliwość techniczna należy zwrócić się z wnioskiem do policji bo w tej chwili ten teren nie jest nieobjęty przez kamerę.
P.S. Ciołko – zgłosił potrzebę podcięcia gałęzi na drodze od ul. Grodzieńskiej do ul. Północnej.
Przewodnicząca przedstawiła wniosek SP ZOZ w Knyszynie o przyznanie dotacji celowej w kwocie 120 tys. zł na zakup samochodu sanitarnego (kopia pisma z dnia 28 września 2017 r. w załączeniu). Ustalono, iż sprawą zajmą się komisje na jednym z najbliższych posiedzeń.
Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.
Do pkt. 8
Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad.
Do protokołu z XXV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XXV sesji głosowało 15 radnych. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych.
Rada przyjęła protokół z XXV sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.
Do pkt. 9
Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady XXVI sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.
Protokółował
Andrzej Kudzinowski
Przewodniczący Rady Miejskiej
Irena Wysocka
Metryka strony