Protokół Nr XXIII/17 z dnia 30.03.2017 r.

Protokół Nr XXIII/17

 

z sesji Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 30 marca 2017 r. która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie w godz. 1300 - 1530 pod przewodnictwem

Przewodniczącej Rady Miejskiej w Knyszynie - Pani Ireny Wysockiej   

 

 

            Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady witając zaproszonych gości, radnych, sołtysów przybyłych na obrady XXIII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Stwierdziła, iż na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 12 radnych, co zabezpiecza regulaminowe kworum do podejmowania prawomocnych uchwał (lista obecności załączona do protokołu).

Po otwarciu pkt.2 „Przedstawienie porządku obrad” Przewodnicząca poinformowała, iż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

Następnie zaproponowała wprowadzenie następujących zmian w porządku obrad:

- jako punkt 3. Uhonorowanie Dyrektor SP ZOZ w Knyszynie

- jako punkt 4. Wystąpienie Prezesa Europejskiego Centrum Wspierania Innowacji i Nowych Technologii Pana Marcina Rutkowskiego na temat RPO woj. Podlaskiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.      

Innych uwag i wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem niżej przedstawionego porządku obrad głosowało 12 radnych, a oto jego treść:

1.      Otwarcie obrad XXIII sesji Rady Miejskiej.

2.      Przedstawienie porządku obrad.

3.      Wręczenie listu gratulacyjnego i pamiątkowej statuetki P. L. Łapińskiej

4.      Informacja na temat funduszy Europejskich: RPO, PROW.   

5.      Interpelacje i wnioski radnych.

6.      Informacja Burmistrza z działalności gminy w okresie między sesjami.

7.      Podjęcie uchwał w sprawach:

a)      odrzucenie w całości stanowiska Zarządu Międzygminnego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą w Mońkach dotyczącego zaopiniowania uchwały Nr XX/169/17 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, 

b)      dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, na okres od 1 września 2017 r.
do dnia 31 sierpnia 2019 r.

c)      zmiany uchwały Rady Miejskiej w Knyszynie Nr XX/151/16 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn,

d)      ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat w 2017 roku za kształcenie nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn,

e)      określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn,

f)       określenia kryteriów rekrutacyjnych do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn,

g)      ustalenia regulaminu targowiska w Knyszynie,

h)      wprowadzenia, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej,

i)        ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Knyszyn oraz terminów i miejsca ich składania,

j)        określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,                       

k)      przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Knyszyn,

l)        przejęcia zadania Samorządu Województwa Podlaskiego,

ł)       dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn  na lata 2017 – 2020,

m)    dokonania zmian w budżecie gminy na 2017 rok. 

8.      Ocena zasobów pomocy społecznej za 2016 rok. 

9.      Odpowiedzi na interpelacje i wnioski radnych.

10.  Wolne wnioski.

11.  Przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.

12.  Zakończenie obrad.

 

Do pkt. 3

Przewodnicząca otworzyła punkt 3 porządku obrad.

Następnie stwierdziła, iż miło jej poinformować, że P. Ludmiła Łapińska dyrektor SP ZOZ w Knyszynie została nominowana do nagrody Anioły Medycyny 2016 roku. Spośród wielu tysięcy zgłoszeń Kapituła wyłoniła nazwiska 100 farmaceutów i 100 lekarzy. Wśród nominowanych znalazła się ordynator knyszyńskiego szpitala pani dr Ludmiła Łapińska. W dniu 20 marca 2017 odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów nagrody Anioły Farmacji i Anioły Medycyny 2016 roku. Jest to ogromne wyróżnienie za ogrom trudu i pracy jaki wniosła pani doktor dla dobra pacjentów i rozwój społeczności lokalnej. W związku z tym Burmistrz Knyszyna i Rada Miejska postanowiła uhonorować Panią doktor dyplomem gratulacyjnym i pamiątkową statuetką. 

Jarosław Antoni Chmielewski – Burmistrz Knyszyna pogratulował pani dyrektor nominacji do nagrody Anioły Medycyny podkreślił, że to jedyna nagroda społeczna, do której laureatów nominują pacjenci, kierując się przede wszystkim oceną postawy lekarza wobec pacjenta. Dodał, iż wręczenie statuetek odbyło się w Filharmonii Narodowej, w Warszawie, w której miał przyjemność uczestniczyć z panią dyrektor.   

Następnie dr Ludmiła Łapińska została uhonorowana przez Burmistrza Knyszyna, Jarosława Antoniego Chmielewskiego i Irenę Wysocką Przewodniczącą Rady Miejskiej w Knyszynie, którzy wręczyli Pani doktor dyplom gratulacyjny i pamiątkową statuetkę.

P. dr Ludmiła Łapińska podziękowała przede wszystkim pacjentom za nominację do nagrody, którą został uhonorowany cały zespół szpitalny w Knyszynie.

Przewodnicząca zamknęła punkt 3 porządku obrad.

Do pkt. 4

Przewodnicząca otworzyła punkt 4 porządku obrad.

Głos zabrał Pan Marcin Rutkowski Prezes Europejskiego Centrum Wspierania Innowacji i Nowych Technologii, który przedstawił Radzie Miejskiej informacje  na temat RPO Woj. Podlaskiego Działanie 1.3 i 1.5  i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz innych źródeł działalności gospodarczej z uwzględnieniem atutu jakim jest położenia gminy Knyszyn w rejonie Natura 2000  w tym przeznaczenia terenów po byłej żwirowni na tereny inwestycyjne w tej chwili są takie konkursy, które pozwalają gminie uzbroić nieużytki w infrastrukturę, tak aby w przyszłości mogli się tam pojawić przedsiębiorcy, którzy podniosą poziom rozwoju można tam dociągnąć infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, energetyczną, zrobić drogi i zachęcić inwestorów żeby przyjechali do gminy Knyszyn. Chodzi tutaj o inwestycje nieinwazyjne w naturę. Atuty gminy Knyszyn to odległość od Białegostoku, w perspektywie dobre drogi.    

P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna zwrócił się radnych i sołtysów jak wspomniał pan Marcin kluczową sprawą żeby ci przedsiębiorcy do nas przyszli jest infrastruktura tj. drogi S-16 i S-19 i dlatego jest mój taki apel żeby zaangażować wszystkich naszych mieszkańców żeby zebrać ponownie podpisy i zawieść do ministerstwa Krajowych Dróg ponieważ prawdopodobnie jest lobbing żeby ta trasa S-19 przebiegała przez Czarno Białostocką i dalej Sokółkę. Jeżeli będziemy biernie się przyglądać stracimy niepowtarzaną szansę na rozwój. Wspólnie z mieszkańcami ościennych gmin powinniśmy działać w tym kierunku.

Pytań  uwag ze strony Rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 4 porządku obrad.

 Do pkt. 5

Interpelacji i wniosków ze strony Rady nie zgłoszono.

 Do pkt. 6

Przewodnicząca otworzyła punkt 6 porządku obrad. Następnie udzieliła głosu Burmistrzowi.

P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna przedstawił następujące informacje z działalności gminy w okresie między sesjami:

1.      Trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy wiaty turystyczno–rekreacyjnej w Knyszynie.

2.      W trakcie opracowania jest wniosek o dofinansowanie budowy altany rekreacyjnej w Knyszynie-Zamku oraz budowy siłowni zewnętrznej przy ZSO w Knyszynie.

3.      Trwają prace przy opracowywaniu projektu diagnozy dotyczącej obszaru rewitalizacji w Gminie Knyszyn.

4.      W trakcie opracowania jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o dofinansowanie montażu kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

5.      Trwają prace przygotowawcze do złożenia wniosku o dofinansowanie przebudowy budynku po dawnym posterunku na potrzeby biblioteki.

6.      14 marca ogłoszono przetarg na dostawę kruszywa drogowego oraz profilowanie i równanie nawierzchni drogowych na terenie Gminy Knyszyn w roku 2017, termin składania ofert upłynął 24 marca, wpłynęły 3 oferty.

7.      16 marca upłynął termin wpłaty wadium w trzecim przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż działki w Zofiówce Nr geod. 33/4 (budynek byłego domu nauczyciela). Nikt nie wpłacił wadium.

8.      Przekazano plac budowy dla inwestycji polegających na przebudowie dróg powiatowych do wsi Czechowizna i wsi Jaskra.

9.      Zamówiono tablice kierunkowe do nieruchomości dla sołectw Guzy oraz Kalinówka Kościelna.

10.  Uzyskano pozwolenie na budowę wiaty rekreacyjnej na działce o nr ewidencyjnym 680/2 obręb Knyszyn (żwirowania na Górze Królowej Bony w Knyszynie).

11.  Dokonano zgłoszenia wykonania robót budowlanych siłowni zewnętrznej w Knyszynie.

12.  Wykonano projekt oraz dokonano zgłoszenia wykonania robót budowlanych placu zabaw w Knyszynie – Zamku

13.  Dokonano zgłoszenia wykonania robót budowlanych altany rekreacyjnej w Knyszynie-Zamku.

14.  Ze środków budżetu państwa w bieżącym roku zmodernizowane będą odcinki na drodze krajowej nr 65: przejście przez Downary Plac, Knyszyn-Dobrzyniewo Cegielnia, Osowiec Twierdza - Downary Plac na odcinku Rybaki-Mońki i Mońki-Knyszyn.

15.  Została ogłoszona rekrutacja do przedszkoli prowadzonych przez Gminę Knyszyn.

16.  W marcu rozpoczął się sezon sportowy na boiskach Orlika. Gmina Knyszyn zakwalifikowała się do projektu „Lokalny animator sportu”. Otrzymano dofinansowanie na okres od marca do listopada 2017 r. na organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych w kwocie 1100 zł na każdy miesiąc.

17.  W lutym Gmina Knyszyn zakwalifikowała się do kolejnej edycji Projektu Powszechnej Nauki Pływania „Umiem Pływać”. W ramach porozumienia zawartego z Podlaskim Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym 4 grupy uczniów klas I-III szkół podstawowych wezmą udział w nauce pływania.

18.  W grudniu ubiegłego roku Gmina Knyszyn zgłosiła obie szkoły do udziału w programie Szkolny Klub Sportowy. Od lutego w szkołach prowadzone są bezpłatne dla uczniów zajęcia sportowe SKS. Wkładem gminy jest bezpłatne użyczenie obiektów sportowych na potrzeby zajęć.

19.  Od dnia 1 marca 2017r. udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna w budynku Urzędu Miejskiego Knyszynie, czwartek godz. 14.00 – 18.00 i piątek godz. 8.00 – 12.00.

20.  W miesiącu marcu trwają przygotowania do XVI Międzynarodowych Spotkań Wiosennego Kolędowania z Konopielką.

21.  18 marca w knyszyńskim kościele odbyło się regionalne spotkanie śpiewów wielkopostnych w których wzięło udział 104 uczestników.

22.  W dniach 14-17 marca 2017r. 22-24 marca 2017r. odbyły się warsztaty zdobnictwa obrzędowego dla dzieci. W dniu 2 kwietnia zorganizowane będą warsztaty zdobnictwa obrzędowego w Grądach.

Pytań i uwag ze strony Rady do przedstawionych informacji nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 6 porządku obrad. Obrady opuściła r. K. Oświecińska – w dalszej części obrad sesji uczestniczy 11 radnych.

 Do pkt. 7

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad podjęcie uchwał w sprawach:        

a)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie odrzucenie w całości stanowiska Zarządu Międzygminnego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą w Mońkach dotyczącego zaopiniowania uchwały Nr XX/169/17 Rady Miejskiej w Knyszynie z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Poinformowała, że wszystkie projektu projekty uchwał były przedstawione na posiedzeniu komisji stałych Rady. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/180/17). 

b)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, na okres od 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XXIII/181/17).   

c)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Knyszynie Nr XX/151/16 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania: dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Knyszyn.

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/182/17).   

d)      

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat w 2017 roku za kształcenie nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn.

Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/183/17).   

e)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/184/17).   

f)        

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacyjnych do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/185/17). 

g)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu targowiska w Knyszynie. Następnie otworzyła dyskusję.

P. Krzysztof Chowański – Zastępca Burmistrza poinformował, że poprzednia uchwała odnośnie regulaminu targowiska pochodzi z 2004 r. i część zawartych w niej przepisów wymagała dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów prawa jak chociażby całkowity zakaz sprzedaży zwierząt, co wynika zarówno z zaostrzonych przepisów w związku z ASF i ptasią grypą jak i wymogów weterynaryjnych w przypadku sprzedaży zwierząt na targowisku. Pozostały też uregulowania, które obowiązywały dotychczas a więc lokalizacja, czy dzień targowy tj. czwartek.

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono.  W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/186/17).   

       

h)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej. Następnie otworzyła dyskusję.

P. K. Chowański – Zastępca Burmistrza poinformował, że potrzeba zmiany tej uchwały wynika z podjętej przed chwilą uchwały odnośnie Regulaminu targowiska i tak jeżeli w regulaminie jest mowa o całkowitym zakazie sprzedaży zwierząt to w tej uchwale nie może być     stawek opłaty targowej za sprzedaż zwierząt.   

Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono.  

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/187/17).      

i)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Knyszyn oraz terminów i miejsca ich składania. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/188/17).    

j)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała
Nr XXIII/189/17).    

k)       

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Knyszyn. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/190/17).    

l)         

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie przejęcia zadania Samorządu Województwa Podlaskiego. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. (w załączeniu uchwała Nr XXIII/191/17).    

       ł)  

Przewodniczący przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Knyszyn na lata 2017 – 2020. Następnie otworzyła dyskusję. Dyskusji nie podjęto. W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych.
(w załączeniu uchwała Nr XXIII/192/17).      

m)     

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2017 rok. Następnie poinformował, iż w załączniku nr 3 wykaz zadań inwestycyjnych i środków na ich realizację wprowadzono zadanie nr 12 – modernizacja chodnika na Rynku w Knyszynie. Wprowadzenie tego zadania na wniosek Burmistrza przyjęły komisje na ostatnim posiedzeniu. Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono.  

W zarządzonym głosowaniu jawnym za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych (w załączeniu uchwała Nr XXIII/193/17).   Przewodnicząca zamknęła punkt 7 porządku obrad.

 Do pkt. 8

Przewodnicząca otworzyła punkt 8 porządku obrad. Następnie zwrócił się z pytaniem czy do przedstawionej Ocena zasobów pomocy społecznej za 2016 rok są uwagi bądź pytania. Pytań i uwag ze strony Rady nie zgłoszono. Przewodnicząca zamknęła punkt 8 porządku obrad.

 Do pkt. 9

Przewodnicząca otworzyła punkt 9 porządku obrad wolne wnioski.

Przewodnicząca przedstawiła wniosek UKS „Podlasiak” Knyszyn o dofinansowanie w kwocie 3800 zł. na opłatę sędziów i opiekę medyczną. Wniosek ten był przedstawiony na Komisji Rady nie został pozytywnie zaopiniowany z powodu braku środków w budżecie gminy na dofinasowanie klubów sportowych ponieważ w tym roku gmina nie ogłaszała konkursu na upowszechnianie sportu a urząd zatrudnił trenerów, którzy prowadzą zajęcia piłkarskie z dziećmi i młodzieżą.

Następnie zarządziła głosowanie o negatywne zaopiniowanie wniosku o dofinansowanie UKS Podlasiak Knyszyn. W zarządzonym głosowaniu jawnym za negatywnym zaopiniowaniem wniosku głosowało 7 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. Rada negatywnie zaopiniowała wniosek UKS Podlasiak Knyszyn.

Przewodnicząca przypomniała, że na posiedzeniu komisji radni wystąpili z inicjatywą dobrowolnych wpłat na konto UKS Podlasiak i ma nadzieję że się z tego wywiążą. Po sesji służy zainteresowanym radnym dowodami wpłat z numerem konta klubu.

r. S. Ciołko – otrzymałem informację od Pana Burmistrza, że będą odprowadzone wody opadowe z ulicy Grodzieńskiej, jestem z tego bardzo zadowolony, ale chciałby ten temat kontynuować i zgłaszam konieczność likwidacji kałuż na ulicy od posesji nr 48 po każdym deszczu są bardzo duże zastoiny wody, że nie da się przejść bezpiecznie chodnikiem.  

P. Jarosław Chmielewski Burmistrz Knyszyna – wróćmy do dyskusji, która powstała na komisjach odnośnie kolejności prac na drogach związanych z porozumieniem z powiatem. W dniu dzisiejszym kierownik wydział dróg w Starostwie Powiatowym w Mońkach P. Filipkowski przedstawił kosztorys poszczególnych odcinków gdzie można położyć nalewki asfaltowe i tak ul. Jagiełły w Knyszynie kwota około 108 tys. zł, nalewka na drodze do Kalinówki Kościelnej na wysokości Jaskra – kwota około 110 tys. zł, asfalt przez wieś Guzy – 78 tys. zł. ul. Białostocka – Skrzyżowanie z gościńcem około 300 tys. zł. powiat decyduje się na to ażeby cała kwota 100 tys. zł. przeznaczona na asfalt (tj. nalewki) w gminie Knyszyn przeznaczyć na ul. Białostocką z tym, że byłby to układ 2/1 czyli gmina Knyszyn musiałby przeznaczyć 200 tys. a wkład powiatu to 100 tys. zł. Pomysł kierownika Filipkowskiego aby te prace, które możemy wykonać, to wykonać we własnym zakresie tym samym ogólny koszty byłby mniejszy, następnie wystąpić do zarządu powiatu i dofinansować to wg zasady 50/50. O ile Rada wyraziłaby zgodę na modernizację tego odcinka ul. Białostockiej to można byłoby poczynić starania w tym zakresie. Zapewnił radną z sołectwa Guzy, że w tym roku wykonane zostałby we wsi Guzy chodniki natomiast nalewka bitumiczna zostałaby zrobiona w roku przyszłym. Wiem, że ta propozycja nie zadowoli radnej. Wykonanie ul. Białostockiej jest zasadne chociażby dlatego, że jest to naturalne przedłużenie ciągu w kierunku Natura 2000, przez wieś Poniklica będzie w tym roku wykonany asfalt, na terenie byłej żwirowni będzie wybudowana wiata turystyczna, jest to naturalny teren rekreacyjno – spacerowy. I najważniejsza kwestia w roku przyszłym powiat zamierza złożyć wniosek w ramach przebudowy dróg lokalnych na odcinek Knyszyn – Nowiny Zdroje i Krasne Małe, ze „schetynówki” mogą być złożone tylko 3 odcinki drogi a łącznie z przedłużeniem ul. Białostockiej jest to 4 odcinki i jeżeli my w tym roku nie zrobimy tego jednego odcinka to te następne odcinki nie mają racji powodzenia czyli całe to zadanie będzie zablokowane trzeba to wziąć pod uwagę.

r. A. Kakareko – bardzo dziwię się, że Burmistrz przypomniał sobie dopiero dzisiaj o tym odcinku drogi, i że to będzie blokować w przyszłości całą inwestycję. Dwa dni temu na posiedzeniu Komisji radni przegłosowali, że priorytetowe jest wykonanie odcinka drogi powiatowej  we wsi Guzy, poza tym kwota 78 tys. zł to wartość szacunkowa, wartość rzeczywista może być dużo mniejsza z uwagi na to, iż jest to jedna warstwa asfaltu jest to odcinek tylko 220 m. Uważam, że jeżeli coś się zaczyna to trzeba to skończyć a nie zaczynać nowe tym bardziej, że będzie sprzęt w pobliżu a w latach następnych koszt wykonania tego odcinka 220 m będzie dużo wyższy, chociażby z uwagi na konieczność sprowadzenia sprzętu na tak małą inwestycję. Burmistrz powiedział, że co radni postanowią to wykona, radni postanowili wykonać drogę we wsi Guzy, a teraz P. Burmistrz cały czas blokuje tą drogę. Mówi, że tutaj będą korzystać mieszkańcy, a mieszkańcy Guzów to nie mieszkańcy?. Też może pojeździliby rowerami.

P. Jarosława Antoni Chmielewski – Burmistrz Knyszyna nie mówiłem, że mieszkańcy wsi Guzy nie są mieszkańcami mówimy tutaj o drodze o długości około 250 m a w przypadku ul. Białostockiej o odcinku kilkunastu kilometrów od Knyszyna aż po Krasne Małe.

r. A. Kakareko – przypomniał, iż 78 tys. zł. jest to wartość szacunkowa. W ubiegłym roku we wsi Guzy wspólnie z powiatem był wykonany odcinek drogi o długości 150 m, dwie warstwy asfaltu i kosztował około 56 tys. czyli gmina zapłaciła około 30 tys. Tutaj ma być jedna warstwa i dodatkowo sołectwo przeznacza kwotę 13 tys. zł z funduszu sołeckiego na ten cel a więc te koszty będą znacznie mniejsze.

Burmistrz – funduszu sołecki nie będzie zmarnowany środki przeznaczymy na przebudowę chodników.
r. A. Kakareko – my się nie zgadamy, na zebraniu było powiedziane wyraźnie że środki mają być przeznaczone na asfaltowanie drogi.

r. G. Zajkowski - zgłosił wniosek o przegłosowanie przez Radę, które zadanie ma być wykonane tj. ul. Białostocka czy droga we wsi Guzy. Dodał, iż Burmistrz zapewnia, że w tym roku we wsi Guzy ma być wykonany chodnik. Natomiast tutaj powiat na tą drogę przeznacza własne środki i trzeba tylko dołożyć warto tą możliwość wykorzystać.

r. A. Kakareko – w miesiącu grudniu do budżetu miała być wpisana przebudowa drogi we wsi Guzy – nie został wpisana, w miesiącu marcu – znowu nie został wpisana to są obietnice ja obietnicom nie wierzę obiecuje się dużo a potem się nie robi.

r. G. Zajkowski – odnośnie obiecywania ul. Białostocka była już wpisana do zadań inwestycyjnych, był robiony projekt później było, odkładane, przekładane i ciągnie się to już szereg lat. Radny ponowił swój wniosek o przegłosowanie kolejności zadań inwestycyjnych.

Burmistrz – wykonanie tego odcinka ul. Białostockiej w tym roku jest bardzo ważne w związku z planowanym złożeniem wniosku przez powiat na odcinku Knyszyn – Nowiny Zdroje – Krasne Małe jest to zadanie liczące kilkanaście kilometrów.

P. S. Kakareko – sołtys wsi Guzy trzeba zrobić zebranie z mieszańcami niech Burmistrz wytłumaczy dlaczego w tym roku nie będzie robiona droga, skoro do tej pory miała być robiona i były pieniądze a teraz nie ma.

r. G. Zajkowski zwrócił się ponownie o przegłosowanie jego wniosku o przebudowę końcówki ul. Białostockiej tj. wykonanie nalewki asfaltowej, przebudowę chodnika i odprowadzenie wody wraz z przedłużeniem drogi do gościńca.

W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem głosowało 7 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. W głosowaniu udział wzięło 11 radnych. Rada przyjęła wniosek.

Przewodnicząca wniosek mój jest taki proszę zacząć robić chodniki w Guzach na pewno z tych 300 tys. zł. na ul. Białostocką po przetargu może być kwota mniejsza i o ile znajdą się środki to trzeba spróbować wykonać w tym roku również drogę we wsi Guzy i zakończyć tą sprawę.

r. S. Ciołko – zwróć się ponownie z pytaniem odnośnie likwidacji zastoisk wody na ul. Grodzieńskiej.

r. J. Bielski opuścił obrad w dalszej części obrad sesji uczestniczy 10 radnych.

P. Jarosław Chmielewski – Burmistrz Knyszyna wyjaśnił, iż dwa tygodnie temu spotkał się z zastępca dyrektora PZWD w Białymstoku podczas spotkania omówiono kwestię odprowadzenia wód opadowych z końcówki ul. Grodzieńskiej i ten temat jest rozwiązany o czym radny był poinformowany. Natomiast jeżeli chodzi o likwidację zadoleń w ulicy Grodzieńskiej to dyrektor PZDW już wcześniej zapewnił nas, że w najbliższym czasie nie planuje żadnych robót na terenie gminy Knyszyn. Wystąpimy z kolejny wnioskiem o remont tej ulicy.                 

Przewodnicząca zamknęła punkt 10 porządku obrad.

 Do pkt. 11

Przewodnicząca otworzyła punkt 11 porządku obrad. Do protokołu z XXII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie uwag nie wniesiono. W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XXII sesji głosowało 10 radnych. W głosowaniu udział wzięło 10 radnych. Rada przyjęła protokół z XXII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie. Przewodnicząca zamknęła punkt 11 porządku obrad. 

 
Do pkt. 12

 Z uwagi na wyczerpanie treści porządku obrad, Przewodnicząca zakończyła obrady XXIII sesji Rady Miejskiej w Knyszynie.               

 

Protokółował

Andrzej Kudzinowski                                               Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                     Irena Wysocka                                  

                                                                                                                                                             

  

       

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta Knyszyn

Wytwarzający/odpowiadający: Kudzinowski Andrzej

Data wytworzenia: 2017-03-30

Wprowadzający: Urszula Marta Puławska

Data modyfikacji: 2017-09-26

Opublikował: Urszula Marta Puławska

Data publikacji: 2017-09-26