Zarządzenie Nr 204/06
ZARZĄDZENIE Nr 204/06
BURMISTRZA KNYSZYNA
z dnia 13 października 2006 r.
w sprawie określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz transportu nieczystości ciekłych.
Na podstawie art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z póź. zm.) oraz § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz. U. z 2006 r. Nr 5, poz. 33) zarządzam, co następuje:
§ 1. Określam wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie winien posiadać potencjał finansowy, kadrowy i techniczny zapewniający ciągły odbiór wszystkich zebranych odpadów przez właścicieli nieruchomości.
2. Przedsiębiorca winien posiadać możliwości techniczne i organizacyjne umożliwiające zorganizowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów poprzez między innymi wyposażenie nieruchomości, z których przedsiębiorca odbierać będzie nie segregowane odpady komunalne w urządzenia (pojemniki lub worki) służące do selektywnej zbiórki odpadów.
3. Wniosek o wydanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości winien spełniać odpowiednio wymogi określone w art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z póź. zm.).
4. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
1) zaświadczenie o niekaralności,
2) odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
3) dokumenty świadczące o potencjale finansowym np. sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata,
4) oświadczenie o posiadanych kadrach.
5. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie winien przedstawić tytuł prawny do terenu, na którym znajduje się baza transportowa przedsiębiorcy.
6. Udokumentować posiadanie sprzętu specjalistycznego poprzez dołączenie do wniosku dokumentacji, która winna zawierać:
1) kserokopie dowodów rejestracyjnych pojazdów,
2) zdjęcia poszczególnych pojazdów z widocznym numerem rejestracyjnym,
3) zdjęcia poszczególnych rodzajów pojemników do gromadzenia odpadów.
7. Posiadany przez przedsiębiorcę sprzęt, wykorzystywany do świadczenia usług winien być oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację świadczącego usługi.
8. Posiadane przez ubiegającego się o zezwolenie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych muszą spełniać wymagania zawarte w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Knyszyn, a w szczególności winny być:
1) przystosowane do mechanicznego rozładunku,
2) odporne na korozję,
3) estetyczne,
4) szczelnym zamknięciu (nie dotyczy pojemników na gruz i odpady przestrzenne).
9. Ubiegający się o zezwolenie oświadcza, że będzie dysponował taką ilością i różnorodnością pojemników, która zapewni usługobiorcom możliwość zakupu lub dzierżawy odpowiednich pojemników, dostosowanych do ilości wytwarzanych odpadów i częstotliwości ich wywozu.
10. Ubiegający się o zezwolenie oświadcza, że zorganizuje system selektywnej zbiórki odpadów z nieruchomości, z których odbierać będzie nie segregowane odpady komunalne.
11. Odbiorca odpadów budowlanych i przestrzennych powinien posiadać kontenery, których wielkość powinna być zróżnicowana i odpowiednia do zapotrzebowania zamawiającego.
12. Posiadane przez ubiegającego się o zezwolenie pojazdy do transportu odpadów muszą spełniać wymagania zawarte w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Knyszyn, a w szczególności:
1) w przypadku transportu nie segregowanych odpadów - samochody bezpylne,
2) w przypadku transportu odpadów budowlanych, przestrzennych i odpadów z pielęgnacji terenów zielonych – samochody przystosowane do przewozu kontenerów, lub szczelne samochody ciężarowe,
3) sprawne technicznie,
4) estetyczne.
13. Ubiegający się o zezwolenie oświadcza, że będzie dysponował taką ilością i różnorodnością środków transportu, która zapewni usługobiorcom ciągłość świadczonych usług.
14. Przedsiębiorca musi dysponować bazą transportową spełniającą wymogi techniczne, bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe, sanitarne i ochrony środowiska, wyposażoną między innymi w miejsca parkingowe, punkty napraw, miejsca do mycia pojazdów i pojemników z zastrzeżeniem pkt 16.
15. Jeśli przedsiębiorca nie posiada bazy transportowej wyposażonej w odpowiednie urządzenia, zobowiązany jest udokumentować prawo do korzystania z tych urządzeń należących do innych przedsiębiorców.
16. Pojazdy do transportu odpadów niebezpiecznych winny spełniać wymogi przepisów szczególnych.
17. Odpadów zebranych selektywnie przez właścicieli nieruchomości przedsiębiorca nie możne mieszać z innymi odpadami.
18. Jeśli przedsiębiorca zamierza przed przekazaniem odpadów komunalnych do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania prowadzić w instalacjach ich sortowanie lub kompostowanie winien posiadać do tych instalacji tytuł prawny i stosowne zezwolenia na prowadzenie takiej działalności z zastrzeżeniem art. 9 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 628 z późn. zm.).
19. Miejscem odzysku i unieszkodliwiania nie segregowanych odpadów komunalnych odebranych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Knyszyn zgodnie z Wojewódzkim i Gminnym Planem Gospodarki Odpadami.
20. Selektywnie zebrane odpady przez właścicieli nieruchomości winne być przekazane do odzysku i unieszkodliwiania przedsiębiorcom posiadającym stosowne zezwolenia, zgodnie z zasadą o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
21. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia przejrzystego systemu ewidencji i rozliczeń świadczonych usług.
22. Przedsiębiorca zobowiązany jest utrzymywać pojazdy i urządzenia służące do świadczenia usług w należytym stanie sanitarnym i porządkowym. W przypadku zanieczyszczenia przez przedsiębiorcę miejsc załadunku i trasy przejazdu odpadów zobowiązany on jest do ich uprzątnięcia.
§ 2. Określam wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie winien posiadać potencjał finansowy, kadrowy i techniczny zapewniający ciągły odbiór nieczystości ciekłych zgromadzonych przez właścicieli nieruchomości w zbiornikach bezodpływowych.
2. Wniosek o wydanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych winien spełniać odpowiednio wymogi określone w art. 8 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn .zm.).
3. Udokumentować posiadanie sprzętu specjalistycznego poprzez dołączenie do wniosku dokumentacji, która winna zawierać:
1) kserokopie dowodów rejestracyjnych pojazdów,
2) zdjęcia poszczególnych pojazdów z widocznym numerem rejestracyjnym.
4. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
1) zaświadczenie o niekaralności,
2) odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
3) dokumenty świadczące o potencjale finansowym np. sprawozdania finansowe za ostatnie 3 lata,
4) oświadczenie o posiadanych kadrach.
5. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie winien przedstawić tytuł prawny do terenu, na którym znajduje się baza transportowa przedsiębiorcy.
6. Posiadane pojazdy winne spełniać wymogi zawarte w § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193, poz. 1617).
7. Posiadany przez przedsiębiorcę sprzęt, wykorzystywany do świadczenia usług winien być oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację świadczącego usługi.
8. Przedsiębiorca musi dysponować bazą transportową spełniającą wymogi techniczne, bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe, sanitarne i ochrony środowiska, wyposażoną między innymi w miejsca parkingowe, punkty napraw, miejsca do mycia pojazdów z zastrzeżeniem pkt 10.
9. Jeśli przedsiębiorca nie posiada bazy transportowej wyposażonej w odpowiednie urządzenia zobowiązany jest udokumentować prawo do korzystania z tych urządzeń należących do innych przedsiębiorców.
10. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia przejrzystego systemu ewidencji i rozliczeń świadczonych usług.
11. Przedsiębiorca zobowiązany jest do utrzymywania pojazdów w należytym stanie sanitarnym i porządkowym. W przypadku zanieczyszczenia przez przedsiębiorcę terenu w czasie opróżniania zbiorników, zrzutu do stacji zlewnych i podczas transportu, zobowiązany on jest do jego uprzątnięcia.
§ 3. Wykonanie zarządzenia powierzam Referatowi Infrastruktury i Promocji Gminy.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zarządzenie podlega również ogłoszeniu na stronie internetowej i tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego w Knyszynie.
Metryka strony